Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar faresi, bilgisayar kullanımında ana bileşenlerden birisi olduğundan dolayı çok önemli bir yeri vardır. Peki Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir? Bilgisayar Faresi Türleri Nelerdir? Optik Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir? İşte Bilgisayar Faresi Temizlenmesi hakkındaki tüm detaylar…

bilgisayar-faresi-nasil-temizlenir
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-23 13:55:04

Bilgisayar faresi, bilgisayar kullanımında ana bileşenlerden birisi olduğundan dolayı çok önemli bir yeri vardır. Peki Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir? Bilgisayar Faresi Türleri Nelerdir? Optik Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir? İşte Bilgisayar Faresi Temizlenmesi hakkındaki tüm detaylar…

Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar farelerinin temizliği için özel bir alete gerek yoktur. Elle tutulduğundan dolayı eldeki kirlerin zamanla biriktiği bir alandır. Biriken kiri alabilecek bir alet yeterlidir. Sivri bir alet kullanmaktan kaçınmalısınız. Temizliğe başlamadan önce alkol ve bez yardımcı aletleriniz olarak yanınızda yer alsın.  Birkaç maddede temizliği anlatalım…

Fareyi avucunuzun içine alın ve altını çevirin. Topun üstündeki koruyucu kapağı, uygun biçimde çevirerek açın. Bunun için kapak üzerinde belirtilen yönergeleri izleyebilirsiniz. Farenin hareketleri ekrandaki küçük okun konumunu kontrol eder. Bu kontrolün hassasiyeti, fare içindeki mekanizmaların ne kadar temiz olduğuna bağlıdır.

Küreyi dikkatlice farenin içinden çıkarın. Farenin sökme işlemi bu kadarla sınırlı ve fareyi başka bir malzeme kullanmadan daha fazla açmanın imkânı da, gereği de yok. Fare topuna ve içindeki parçalara mümkün olduğunca az dokunmaya çalışın, çünkü ter ve cildinizdeki kimyasal maddeler bu parçalara tozdan daha fazla zarar verebilir. Fareyi sökerken çıkartacağınız parçaları kaybetmeyeceğiniz bir yerde muhafaza edin.

Kapağı ve topu çıkarın. Böylece farenin iç temizliğine başlayabilirsiniz. Dikkatlice baktığınızda farenin içindeki döner silindirlere yapışmış kirler dikkatinizi çekecektir. Bu silindirlerin görevi, topu doğru konumda tutmak ve hareketi saptamaktır.

Mekanik kısımlarda yavaş yavaş biriken kirler zamanla harekete mani olur. Bu arada bulaşan yağlı maddeler silindirleri kürenin üzerinden kaydırır. Bu kirleri silindirlerden kazımak, uygun bir aparat ve biraz da dikkat gerektirir. Bu sırada riske girmek istemiyorsanız, metal yerine plastik veya tahta bir nesne kullanın. Çıkarılabilecek tüm kiri aldıktan sonra, alkolle nemlendirilmiş ufak bir bezle temizliği tamamlayın.

Son olarak kapağı ve topu etil alkolle, elinizi fazla değdirmeden güzelce temizleyin. Böylece kürenin yağlanmasını önleyebilirsiniz. Artık temizlediğiniz küreyi ve kapağı yerine yerleştirmeye hazırsınız.

Son olarak küreyi yerine yerleştirin ve üzerine kapağı koyarak uygun biçimde kapatın. Böylece top tekrar fare üzerindeki yerine oturacaktır

Optik Bilgisayar Faresi Nasıl Temizlenir?

Fareyi bilgisayardan çıkarın. Fare bir kablo ile bağlıysa, önce bilgisayarı kapatmanız gerekir. Kablolu fareler genellikle hepsi bir arada masaüstü bilgisayardaki monitöre veya geleneksel masaüstü bilgisayardaki merkezi işlem birimine (CPU) bağlanır. Fare kablosuzysa, USB bileşenini bilgisayardan kaldırmanız yeterlidir.

Bataryaları çıkarın. Farklı bilgisayar faresi markalarının farklı yerlerde pil bölmeleri vardır. Farenin altındaki çoğu markanın bölmelerine erişebilirsiniz. Bölmeyi açmak için küçük bir düğme bulun ve pilleri çıkarın. Diğer markalarda, pil bölümünü ortaya çıkarmak için farenin üst tarafını açmanız gerekecektir.

Bir mikrofiber bezi nemlendirin. Az miktarda su uygulayın. Ardından, fazla nemi dışarı sıkın. Damlayana kadar bezi çok fazla ıslatmaktan kaçının.

Farenin dışını temizleyin. Toz veya kir kalıntılarını gidermek için nemli bir bez kullanın. Kir kayboluncaya kadar bezi hedef bölgelere bir taraftan diğer tarafa silin. Bezi fare açıklıklarından uzak tutun.

Fareyi kurutun. Nemden kalan kalıntıları temizlemekten emmek için kuru bir mikrofiber bez kullanın. Nazik hareketlerle iletin. Farenin dışı tamamen kuruyana kadar devam edin.

Mümkünse kaydırma tekerleğini temizleyin. Parlak bir ışık altında çevirin. Ardından, herhangi bir toz birikimi veya kir olup olmadığını kontrol edin. Kaydırma tekerleği ile dayandığı oyuğun arasına bir kürdan dikkatlice yerleştirin. Kürdan kırmamaya özen göstererek birikintiyi gidermek için kazıyın. Farenin dışına düşen fazlalıkları temizleyin.

Bilgisayar Faresi Türleri Nelerdir?

Eski Tip Toplu Mouse

Optik Mouse

Kablosuz Optik Mouse


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik