Biberon Nasıl Sterilize Edilir?

biberon-nasil-sterilize-edilir

Biberon Nasıl Sterilize Edilir?

Büyük bir tencerenin içerisine yarısı kadar su koymalısınız. Ardından temizliklerde kullanılan beyaz sirkeden ortalama bir çay bardağı kadar ekleyin. Daha sonra cam biberonla beraber suluk ya da emzik gibi diğer malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve içindeki suyunu döküp malzemeleri tek tek suda biberon temizleyicileri ile yıkayın.

Bebek beslenme gereçleri içinde en sık kullanılan biberonun temizliği bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bütün bebek malzemeleri gibi iyi temizlenmeyen biberonlar da bakterilerin oluşumu için gerekli ortamı yaratırlar. Ve bu tarz bakteriler ishal ve ateş gibi hastalıkların oluşumunu tetikleyerek bebeğinizi hasta edebilir. Peki Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Biberon Temizliğinin Önemi Nedir?  Biberon Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir? Biberon Nasıl Sterilize Edilir? İşte Biberon Temizliği hakkındaki tüm detaylar…

Biberon Nasıl Temizlenir? 

Biberonun içinde bulunan süt ya da mamayı lavaboya boşaltın ve suyla çalkalayın.

Derin bir kaba temiz ve ılık su hazırlayın.

Organik bulaşık deterjanlarından edinin. Sebze temizleme deterjanı olarak da bilinen bu sıvı deterjandan çok az miktarda hazırladığınız suyun içine damlatın. (eğer bu deterjanlardan temin edemiyorsanız doğal zeytinyağlı sabunda kullanabilirsiniz)

Biberonu suyun içine daldırın ve temizleme fırçasıyla (eğer biberonun yanında bu fırçalardan verilmemişse bebek ürünleri satan tüm marketlerden temin edebilirsiniz) biberonun alt kısmını, kapağını, emzik kısmını ve bağlantı noktasını iyice fırçalayın.

Kabak kısmını ve biberon emziğini fırçalarken daha özenli olun. Tek bir mama ya da süt artığı kalması durumunda bakteri oluşumu gerçekleşebilir.

Daha sonra yaklaşık 30-35 derece civarında ki suyun altında temizlediğiniz tüm biberon parçalarını iyice durulayın. Deterjanın gittiğinden emin olana kadar bu işleme devam edin. Daha çok arınması için ellerinizi kullanabilirsiniz.

Temizleme suyunun köpürmemesi temizliğin olmadığı anlamına gelmemektedir. Deterjanı çok koymanız daha fazla temizlik yapmayacak ve bu durum biberona zarar verecektir.

Ön temizliği yaptıktan sonra birçok yöntemle asıl biberon temizliğini yapabilirsiniz.

Biberon Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Biberon temizliği yaparken sıvı bulaşık deterjanı kullanmayın. Bu deterjanların yapısında birçok kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu tarz kimyasallar bebek sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Biberonun üzerinde yazan uyarılara dikkat etmelisiniz. Kaynatma işlemi için uygun olmayan biberonları kaynatmayın.

Plastik biberonlar yerine cam biberonları tercih etmeniz hem sağlık açısından hem de biberonun ömrü açısından daha uygun olacaktır.

Bebeğiniz en az bir yaşına gelene kadar biberonları bulaşık makinesinde asla yıkamayın. Bulaşık makinesinde ki deterjanlar temizliği iyi bir şekilde gerçekleştirse de yapısında bulunan kimyasallar hassas olan bebeğinize zarar verebilir.

Biberon Temizliğinin Önemi Nedir?

Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmediği için bu konuda hassasiyet göstermek gerekmektedir. Biberonlar, tıpkı diğer bebek malzemelerinde olduğu gibi yeterince temizlenmedikleri zaman bakteri üretimi meydana gelir. Bu bakteriler, bebek sağlığını tehdit edebilir. Ateşlenme, ishal, mide bozukluğu gibi sağlık sorunlarında tetikleyici olabilirler. Bu sebeple bebeğin beslenme saatinden önce, biberon temizliğinin tam anlamıyla yapılmış olması gerekir.

Biberon Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir?

Biberon temizliğine başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız.

Biberon temizliği yapacağınız malzemeleri de önceden temizleyiniz.

Biberonun yapıldığı malzeme bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Plastik malzemesi olan biberonlar hem sağlık hem temizlik açısından olumsuz etkiler taşır. Cam biberonlar kaynar su ya da buharlı temizlikte hiçbir zararlı dönüşüm yaşamazlar.

Sıvı bulaşık deterjanları ile yapılan temizlik, bebeğinizin sağlığı için uygun değildir. İçeriğinde çeşitli kimyasal maddeler vardır.

Bebeğiniz ilk 1 senesini doldurana kadar, biberon ve diğer parçalarını bulaşık makinesinde yıkamamalısınız.

Temizleme işleminin ardından bir sonraki kullanım için biberonu kapağını kapatarak saklayınız.

Biberonu her kullanımdan sonra temizlemelisiniz.

Biberon Nasıl Sterilize Edilir?

Büyük bir tencerenin içerisine yarısı kadar su koymalısınız. Ardından temizliklerde kullanılan beyaz sirkeden ortalama bir çay bardağı kadar ekleyin. Daha sonra cam biberonla beraber suluk ya da emzik gibi diğer malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve içindeki suyunu döküp malzemeleri tek tek suda biberon temizleyicileri ile yıkayın.


Daha Fazla İçerik