Bebeklerde Konak

Bebeklerde Konak çok sık görülen bir durumdur. Bebeklerde konak neden oluşur? Konak nedir? Konak belirtileri nedir? Konak Ne Zaman Geçer?

bebeklerde-konak
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-28 18:35:15

Bebeklerde Konak çok sık görülen bir durumdur. Bebeklerde konak neden oluşur? Konak nedir? Konak belirtileri nedir? Konak Ne Zaman Geçer? Konak hastalığı geçici midir? Konak bebekleri rahatsız eder mi? Konak nasıl geçirtilir?  

Konak Nedir?

Konak, yenidoğan bebeklerin kafa derisinde meydana gelen, genellikle yağlı sarı renkte olan pul pul görünümlü deri tabakasına infantilseboreik dermatir ya da bilinen adıyla halk arasında buna konak denir. Daha çok 1-3 aylık dönemde ortaya çıkan konak, saçlı deride görülse de bazı durumlarda yüzde, kaş, kulak ve alında da gözlemlenebilir.

Bebeklerde Neden Konak Oluşur?

Bebeklerde konak oluşmasının hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak, anneden geçen hormonların bebeklerde üzerinde böyle bir etki yarattığı düşünülmektedir. Çünkü bu hormonlar bebeğin cildinde yağ oluşumunu hızlandırarak konak tabakasının oluşmasına yol açar. Sanılanın aksine hijyenik problemlerden değil, maruz kaldıkları yüksek orandaki hormonlardır.

Bebeklerde Konak Belirtileri Nedir?

Kalın yağlı ve pullu saç derisi,

Saç dökülmeleri,

Beyaz ve sarıya dönük ölü deriler,

Kızarıklık,

Kabuklar.

Konak Hastalığı Geçici Midir?

Ebeveynlerin konak konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü konak geçici bir cilt problemidir ve bebeklerde çok sık görülür.

Konak Bebekleri Rahatsız Eder Mi?

Konağın renginde kırmızılık varsa mantar enfeksiyonu oluşmuş olabilir ve bu durum bebeklerde kaşıntı ve huzursuzluk yaşanabilir.

Bebeklerde Konak Nasıl Geçirtilir?

Konağa neden kabuklu yapı soyulmamalı ve koparılmamalıdır. Kabuklu tabaka sürekli nemli tutulmalıdır. Bunun için badem yağından veya doğal zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Zeytinyağıyla 5 dakika masaj yapabilir ve sonrasında bebek şampuanıyla yıkayabilirsiniz. Bu yöntem konaktan kurtulmak için etkili olacaktır. Bir miktar vazelin ve bebe yağını karıştır ardından bebeğin saçına sürüp. Biraz beklettikten sonra bebeğin kafa derisini saç fırçası ile taramalısınız. Daha sonra ılık su ile yıkayıp durulayınız. Günümüz de bebek konaklarına ait şampuanlarda vardır. Onları kullanılabilirsiniz. 

Konak İçin Doktora Gidilmeli Midir?

Her ne kadar geçici bir durum olsa da eğer bebeğinizdeki konak problemi uzun zamandır geçmiyor, ilerleme gösteriyor, kızarıklık ve yaraların şiddeti artıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik