Banyo Fayansı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

banyo-fayansi-temizlerken-nelere-dikkat-edilmelidir

Banyo Fayansı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

• Dikkat edilecek en önemli noktaların başında fayans temizliğinin devamlılığı gelmektedir. Uzun müddet temizliği yapılmayan fayansların hijyenini sağlamak ve korumak oldukça güç olacaktır.
• Sık sık fayans temizliğini yapılmalıdır. Çünkü kir, ne kadar çok fayans ve derzlerde kalırsa temizliği de bir o kadar güç olacaktır.
• Fayansların yüzeyindeki tabakaya zarar vermemek ve derzlerin erimesine neden olmamak için fayans temizliği yaparken dikkat etmeli ve çok ağır kimyasallar kullanmamalısınız. Temizlik ürünü alırken çok yoğun kimyasalları tercih etmeyin.
• Kullanmış olduğunuz malzeme nasıl olursa olsun, temizliğin arkasından yüzeyi güzelce temizleyin. Şayet yüzey üzerindeki maddeler iyice arıtılmazsa hem lekelenmelere neden olur hem de insan sağlığına zarar verir.

Fayans; toprağın işlenerek fırında belirli derecelerde pişirilmesi sonucu elde edilen, yüzey koruma ve renklendirme aşamalarından geçirilerek elde edilen estetik bir kaplama ürünüdür. Banyolarımızın zeminini yeri geldiğinde duvarlarını süsleyen fayanslar zamanla kir tutmaktadır. Peki Banyo Fayansı Nasıl Beyazlatılır?  Banyo Fayansı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Doğal Malzemeler ile Banyo Fayansı Temizlemek. İşte Banyo Fayansı Nasıl Beyazlatılır hakkındaki tüm detaylar…

Banyo Fayansı Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz Sirke

Sirke içerdiği asit nedeniyle küf ve su lekelerini giderir. Yarım fincan sirkeye çeyrek fincan ılık su katıp karıştırınız. Daha sonra çözeltiyi bir sprey şişesine boşaltınız. Fayanslara püskürtüp 10-15 dakika bekledikten sonra bir sünger veya fırça ile ovalayıp sonrasında ise durulayınız.

Karbonat

Karbonat en etkili yüzey temizleyicilerden biridir. Sert ve antifungal etkisi sayesinde fayans derzlerinin kirlenmesine neden olan küf kalıntılarını giderir. Aynı zamanda kötü kokuları ve bakterileri de etkisiz hale getirir. Karbonatı bir kâseye koyun ve yoğun bir kıvam elde edene kadar sıcak su ile karıştırınız. Fayans derzlerini beyazlatmak için derzleri bu karışım ile ovun. 30 dakika bekledikten sonra durulayınız.

Limon Suyu

Limon suyundaki sitrik asit, fayans derzleri arasındaki boşluklarda küf ve bakteri üremesini durdurmaya yardımcı olan bir bileşendir. Direkt uygulandığında sadece kiri çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda kir ve lekelerin oluşumunu da önler. Limon suyunu sıcak suda seyreltin. Daha sonra bir sprey şişesine dökün. Karışımı fayans derzlerine püskürtün ve bir süngerle ovun. Tüm kiri temizleyene kadar devam edin. Ardından durulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi çoğunlukla mutfakta ve doğal tedavilerde kullanılır ancak asit seviyeleri nedeniyle fayans ve banyo temizliği için etkili bir çözümdür. Elma sirkesini su ile seyreltin. Bir süngeri karışıma batırın ve bu süngerle fayans derzlerini ovun. İstediğiniz yüzeyi beyazlatıncaya kadar tekrarlayın. Son olarak, ılık su ile durulayın.

Oksijenli Su ve Karbonat

Oksijenli su, fayans derzleri ve benzeri yüzeyleri beyazlatmak için en çok tavsiye edilen ürünlerden bir tanesidir. Su ve sabun lekelerini temizlemek için karbonat ile birlikte kullanmanızı öneririz. Yarı katı bir macun oluşturmak için oksijenli suyu karbonat ile karıştırın. Fayans derzlerine uygulayın ve bir fırça veya süngerle ovun. 10 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

Banyo Fayansı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilecek en önemli noktaların başında fayans temizliğinin devamlılığı gelmektedir. Uzun müddet temizliği yapılmayan fayansların hijyenini sağlamak ve korumak oldukça güç olacaktır.

Sık sık fayans temizliğini yapılmalıdır. Çünkü kir, ne kadar çok fayans ve derzlerde kalırsa temizliği de bir o kadar güç olacaktır.

Fayansların yüzeyindeki tabakaya zarar vermemek ve derzlerin erimesine neden olmamak için fayans temizliği yaparken dikkat etmeli ve çok ağır kimyasallar kullanmamalısınız. Temizlik ürünü alırken çok yoğun kimyasalları tercih etmeyin.

Kullanmış olduğunuz malzeme nasıl olursa olsun, temizliğin arkasından yüzeyi güzelce temizleyin. Şayet yüzey üzerindeki maddeler iyice arıtılmazsa hem lekelenmelere neden olur hem de insan sağlığına zarar verir.

Doğal Malzemeler ile Banyo Fayansı Temizlemek

Bir başka fayans temizleme yolu da doğal malzemeler kullanmaktır. Her evde bulunan; sirke, karbonat, soda, Arap sabunu gibi doğal ürünler banyolarda arzu edilen temizliği sağlar. Arap sabunu çamaşırdan yüzeylere kadar birçok yerde kullanılabilen doğal bir temizlik ürünüdür. Banyo fayansları için de gereken hijyeni sağlar. Dilerseniz sulandırarak dilerseniz ovalama işlemi yaparak kullanabileceğiniz Arap sabunu kokusuyla da mis hava katar. Çamaşır sodası da başka bir doğal temizleme seçeneğidir, bir kova suya 3 ölçek çamaşır sodası koyarak fayansları silebilirsiniz. 


Daha Fazla İçerik