Ayder Festivali Ne?

ayder-festivali-ne

Ayder Festivali Ne?

Başlangıçta Halalılar’ın yazın çayır biçerek(Ĥodoç), büyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılmaktayken, turizm merkezi olmasıyla bu vasfını büyük ölçüde kaybetmiş Pansiyonculuk ve gelen turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Peki, Ayder Yaylası Nerede? Tarihi Ne? Yapısı Nasıl? İşte detaylar…

Ayder Yaylası Nerede?

Ayder Yaylası, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır.

Ayder Yaylası’nın Tarihi Ne?

Ayder 1300 lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Ayder hiçbir zaman yayla olarak kullanılmamıştır, Ayder'i Halalılar dinlenme amaçlı kullanmışlardır. Halalılar, Hala Köyünden yaylalarına göç ederken Ayder'de kaplıcada dinlenirlemiş. raştırmacı Metehan Mollamehmetoğlu Ayderin 1900'lü yıllarda bölge insanının bir dinlenme yeri olduğunu söyledi. Kaplıcanın geçmişi 1700'lü yılları bulunmaktadır. Halalıların Ayder, Aşağı Ceymakçur,Yukarı Ceymakçur diye üç yaylası vardır. Mayıs ayında Ayder haziran ayında aşağı Ceymakçur temmuz ayında Yukarı Ceymakçur yaylalarına göç edilir. Ağustos ayında Aşağı Ceymakçura göçler indirilir göççüler Ayderde Hodoc'a  inerlermiş. Eylül ayında da göçler Aydere iner ekim ayinda da Hala köyüne göçerler Hallalılar yakın zamana kadar Ayderi yayla olarak kullanırlardı. Turizmle beraber Ayder yaylası da turizm ve eğlence merkezi olmuştur.

Ayder Yaylası’nın Etimolojideki Yeri Ne?

Erm: Ayder "tarlalar"  Ayd, standart Ermenice ard `tarla` sözcüğünün Hemşin lehçesindeki eşdeğeridir.  Ayder'de hiç tarla yoktur. Sadece Ayder'de "Ĥodoç" günleri olurdu. Halalılar tarafından Çeêrluk'ları(Çayırlık) Halalılarca erkekli, kızlı hep beraber türkü söyleyerek, eğlenerek çayırlıkları biçerlerdi. Bu zamana da "Ĥodoç" zamanı deniyor. Şu an Ayder'de Ĥodoç günü biliniyor ama yeni nesil tarafından yapılmamaktadır.

Ayder Kaplıcası’nın Yapısı Nasıl?

Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiş, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen, 260 metre derinlikten gelen 50 derece sıcaklığındaki kaplıcalarından faydalanılabilmesi için modern turistik tesieler inşa edilmiştir. 260 metre derinlikten çıkan, 55 derecelik kaplıca sularının başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiğini belirtilmektedir. 

Ayder Festivali Ne?

Başlangıçta Halalılar’ın yazın çayır biçerek(Ĥodoç), büyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılmaktayken, turizm merkezi olmasıyla bu vasfını büyük ölçüde kaybetmiş Pansiyonculuk ve gelen turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayder Yaylası Ziyaretinde Neler Dedi?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize programının 2. gününde Çamlıhemşin ilçesinin Ayder Yaylası’na çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayder Yaylası’ndaki çalışmalarla ilgili bilgiler vermiştir.  Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemiştir: “Çok çok güzel bir gelişme görüyorum. Hedefimiz 2022 yılının sonu.Yeni bir Ayder ortaya çıkacak. Yeni Ayderimiz alt yapısı ile restoranları ile özellikle havalimanın da bitişi ile beraber buraya geliş gidişler gerek yurt için gerekse yurt dışı çok daha fazlalaşacaktır. Bu arada kayak turizmine yönelik bir çalışma da devam ediyor” demiştir. 


Daha Fazla İçerik