Assos

Çanakkale'de bir tatil beldesidir.

assos
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-22 17:53:37

Assos Nerededir?

Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer almaktadır.

Assos’un Tarihi Nedir?

Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Assos andezit kayalıkları üzerinde kurulmuştur. Assos’un tarihinin Tunç Çağı’na kadar uzandığı tahmin edilmektedir. MÖ 7. yüzyılda Aiol kolonileri tarafından geliştirilen kent MÖ 6. yüzyılda Lidyalıların hâkimiyetine girmiştir. MÖ 5. yüzyılda Atina Birliği’ne dâhil edilen kent Bergama Krallığı ve Roma hâkimiyeti ile iyice güçlenmeye başlamıştır. Roma döneminde büyük gelişim gösteren Assos, Anadolu’da Hristiyanlığı en erken kabul eden kentlerden biri olmuştur. 14. yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti Assos’a hâkim olmuştur.

Assos’ta Nerede Kalınabilir?

Behramkale, Liman, Kadırga ve yakın çevrede çok sayıda otel, pansiyon ve kamping yerleri bulunmaktadır. 

Assos’a Nasıl Gidilir?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine veya Küçükkuyu’ya otobüs yolculuğunun ardından, Ayvacık’tan Behramkale Köyü’ne kalkan dolmuşları kullanarak Assos’a ulaşabilirsiniz.

Assos’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Behramkale Köyü

Köy 5 bin yıllık antik kente en yakın yerleşim yeridir. Köy tarih evlerden oluşmuştur.

Athena Tapınağı

Athena Tapınağı, MÖ 530’da Akropol’ün en yüksek yeri olan 236 metrede kurulu. İki basamaklı podyumun günümüze ulaştığı tapınak çevresinde yapılan kazılarda bulunan Helenistik dönem çakıl mozaik döşemeleri ile sunak daha sonra kaybolmuştur. Tapınağın kabartmaları Paris, Boston ve İstanbul arkeoloji müzelerinde sergilenmektedir. Dorik başlıklar, sütun kaideleri ve diğer mimari kalıntılar ise tapınak çevresinde yer almış vaziyettedir. 

Agora

Assos Agorası, MÖ 2. yüzyıla uzanan kalıntılarıyla görülebilmektedir.  Agora daha sonra kiliseye dönüştürüldüğü için hakkında pek bilgi bulunamamaktadır. 

Gymnasium ve Bouleuterion

Gymnasium’da bedensel ve toplumsal eğitim alınmıştır. Assos’ta MS 2. yüzyılda inşa edilen gymnasium, agora ile batı kapısı arasında yer almaktadır. Kuzey doğusunda Bizans döneminden bir kilise ile güneybatısında sarnıçla çevrili olan gymnasiumun büyük bölümü yok olmuş durumdadır. Şehir yaşamı ile ilgili önemli kararların alındığı, kent meclisinin toplandığı yapı olan Bouleuterion Assos Antik Kenti’nde Agora’nın doğusunda konumlanmıştır. Bouleuterion’dan günümüze bir yapı kalmamıştır.

Assos Tiyatrosu

MS 2. yüzyılda, Athena Tapınağı’nın güney yamacında inşa edilen Assos Tiyatrosu, son yüzyıla dek tümüyle ayaktaydı. Assos’ta gerçekleştirilen festival ve etkinliklerin birçoğunun düzenlendiği tiyatro Grek tiyatro planına göre, at nalı biçiminde kurulmuştur. 

Behramkale Köprüsü

Tuzla Çayı üzerine, 14. yüzyılda inşa edilen Behramkale Köprüsü, yerel taş dokusuyla Assos’un en görkemli yapılarından biridir.

Assos Antik Liman

Assos Antik Kenti’nin antik dönemden bu yana kullanılan limanı, günümüzde manzarası, kıyı şeridi boyunca uzanan balık lokantaları ve kıyıya bağlı duran balıkçı sandallarıyla Assos’un en çekici yerlerinden biri konumuna gelmiştir.

Kadırga Koyu Nerede?

Kadırga, Assos’un 2 km. güneyindeki yer alıyor. Osmanlı döneminde donanmanın merkez üssü olan Midilli Adası’ndan savaşa giden ve dönüşte hasarlı olan kadırgalar bu koya getirilip, yörenin meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirmiş

Assos Örenyerine Giriş Ücretli Mi?

Assos Örenyerine giriş ücretlidir. Giriş ücreti 25TL’dir.  Assos Örenyeri haftanın her günü açıktır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik