Aspendos Antik Kenti

aspendos-antik-kenti

Aspendos Antik Kenti

Bölgede kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden birisi olan Aspendos Antik Kenti Nerededir? Tarihi nedir? Giriş Ücreti Ne Kadardır? Ziyaret Saatleri Nasıldır? Nasıl Gidilir? Atatürk Bu Kenti Ziyaret Etmiş Midir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Aspendos Antik Kenti Nerededir?

Aspendos, Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Aspendos Antik Kenti’nin Tarihi nedir?

Şehir, bölgenin en büyük nehirlerinden Köprüçay yakınlarındaki tepe düzlüğünde kurulmuştur. Tarihçiler şehrin yakınlarında akan nehrin kenarında İ.Ö. 467 yılında Yunanlılarla Persler arasında geçen, Eurymedon Savaşı adıyla anılan savaşta Yunan tarafının kazandığından bahseder. Aspendos, Büyük İskender’e hileli yollarla direnme göstermeye çalışsa da sonuçta teslim olup, şehirde yetiştirilen ünlü atlar ve altın karşılığındaki vergi borcunu kabul etmişlerdir. İskender’in ölümünden sonra Ptolemaios egemenliğine giren şehrin, en parlak dönemi şüphesiz, ünlü tiyatro ve suyollarının inşa edildiği Roma İmparatorluk dönemidir. Aspendos, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde varlığını sürdürmüştür. Mustafa Kemal Atatürk de 1930 yılında burayı ziyaret etmiş, “onarılıp yeniden kullanılması” için direktifler vermiştir.

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun Tarihi Nedir?

Devrinin görkemli yapılarından biri olan Aspendos tiyatrosu 15–20 bin kişi alabilmekteydi. İmparator Marcus Aurelius devrinde Theodoros’un oğlu mimar Zenon tarafından inşa edilmiştir. Girişin iki anında Grekçe ve Latince yazıtlardan Curtius Crispinus ve Curtius Auspicatus adlı şehrin zengini iki kardeş tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun Hikâyesi Nedir?

Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, "Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim" diye duyurur. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan, karmaşık yolları birçok zorluğu geçerek, su getiren su kemerleri; öteki ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: "Kral kızını bana vermeli." Akustiğe hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere verir.

Aspendos Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Aspendos Antik Kenti’ne giriş ücreti 50 TL’dir.

Aspendos Antik Kenti’nin Ziyaret Saatleri Nasıldır?

Antik Kent haftanın her günü açıktır.

Yaz Dönemi

1 Nisan – 1 Ekim arası 10:00 – 19:00 arası,

Kış Dönemi

1 Ekim – 1 Nisan arası 08.30 – 17:30 arası ziyaret edilebilir. 

Aspendos Antik Kenti Ve Tiyatrosuna Nasıl Gidilir?

Aspendos, Antalya merkezden 47 km mesafede konumlanıyor. Serik beldesinde bulunan antik kente gitmek için Antalya Otogarı’ndan Serik otobüsleri ya da dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Serik’e geldikten sonra ise Aspendos’a giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Serik-Aspendos minibüsleri sizi Aspendos Tiyatrosu’nun önünde indirmektedir. 


Daha Fazla İçerik