Aseksüel

Cinsel hayatsız bir yaşamı tercih edenlere aseksüel denir.

aseksuel
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-04 10:56:43

Aseksüellik, herhangi birine karşı cinsel çekim eksikliği veya cinsel etkinlikteki ilgi düşüklüğü olarak düşünülebilir. Peki Aseksüel Kelime Anlamı Nedir? Aseksüelliğe Sebep Olan Etkenler Nelerdir? Aseksüelliğin Görüldüğü Yaşlar Kaçtır? Aseksüel Ne Demek? Aseksüel Bayrağı’nın Renkleri Neyi Tasvir Etmekte? Aseksüel Ünlüler Kimlerdir? İşte tüm detaylar…

Aseksüel Nedir?

Aseksüel, herhangi birine yönelik cinsel çekim eksikliği veya cinsel etkinlikteki ilgi düşüklüğüdür. Cinsel yönelim eksikliği olarak veya karşıcinsellik, eşcinsellik ve çiftcinselliğin yanındaki dördüncü varyasyon olarak düşünülebilir. Aseksüellik istekle yani bireyin kendi özgür iradesiyle olabilir. Aseksüellik kimilerine göre hastalık kimilerine göreyse bir cinsel tercihdir. Kişi kendini cinsel isteklere karşı içine kapatır.

Aseksüel Ne Demek?

Aseksüel terimi kısaca kişinin hayatından cinselliği çıkarması, cinsel hayatsız bir yaşamı tercih etmesi olarak tanımlanabilir.

Aseksüel Bayrağı’nın Renkleri Neyi Tasvir Etmektedir?

Aseksüel Bayrağı’nda 4 adet renk bulunmaktadır. Ağustos 2010'da, AVEN dışında ve İngilizce'ye bağlı kalmaksızın yapılan oylama ve fikirlere dayanılarak yapılan araştırmada; aseksüelliğin farkındalığını arttırmak için şu anki bayrak kabul görmüştür. Bayrak AVEN dışı bir websiteden seçilip oylamada %41.1 oyla birinci seçilmiştir ve bu oylamada %10.4lük kesim aseksüelliğin bayrağı olmaması taraftarı olmuştur. Aseksüelliğin sembolü olarak kabul görülmektedir. Siyah, gri, beyaz ve mor renklerinden oluşmaktadır. Siyah renk aseksüelliği sembolize etmektedir. Gri renk Aseksüelliği ve demiseksüelliği sembolize etmektedir. Beyaz renk seksüel kesimi ifade etmektedir. Mor renk aseksüel topluluğunu ifade etmektedir.

Aseksüel Ünlüler Kimlerdir?

Salvador Dali

Fredrich Chopin

Isaac Newton

Immanuel Kant

Ralph Nader

Aseksüelliğin Görüldüğü Yaşlar Kaçtır?

Sadece bir genellemeden ibaret olmak üzere Aseksüelliğin en çok görüldüğü yaşlar 37-47 arası yaşlar olarak belirtilmiştir.

Aseksüelliğe Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Dine bağlılık

İnsanın hayatındaki sorunlar

Kırgınlıklar

Travmalar

Ekonomik sıkıntılar

Aseksüelliğin bir cinsel işlev bozukluğu olup olmadığı toplum içinde halen bir tartışma konusudur. Aseksüellik olarak tanımlanan durumlar genelde bir cinsel yönelim olarak kabul ediliyor 

Bazı bilim insanları, kimi Aseksüellerin doğal cinsel dürtüleri olduğu halde mastürbasyona başvurmadıklarını ve Aseksüel olarak yaşamlarını sürdürdükleri bu yüzden Aseksüelliğin bir cinsel yönelim olduğunu beyan etmişlerdir. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik