ALES’e Kaç Kez Girilebilmektedir?

ales-e-kac-kez-girilebilmektedir

ALES’e Kaç Kez Girilebilmektedir?

Adayların ALES’e girmek için herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. İstenildiği kadar sınava girilebilmektedir.

ALES, lisans mezunlarının akademik yolda yürümeleri için aşması gereken bir sınavdır. Peki ALES Nedir? ALES’in Açılımı Nedir? ALES’in Geçerlilik Süresi Ne Kadardır? ALES Kaç Sorudan Oluşmaktadır? ALES’e Kaç Kez Girilebilmektedir? ALES Sınav Süresi Ne Kadar? ALES Konu Dağılımları Nasıldır? ALES Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte ALES hakkındaki tüm ayrıntılar…

ALES Nedir?

ALES, lisans mezunlarının akademik yolda yürümeleri için aşması gereken bir sınavdır.

ALES’in Açılımı Nedir?

ALES’in açılımı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır.

ALES’in Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

ALES’e girdiğinizde aldığınız puan 3 yıl geçerliliğini korumaktadır.

ALES Kaç Sorudan Oluşmaktadır?

ALES, 50 sayısal ve 50 sözel sorudan oluşmaktadır. 

ALES’e Kaç Kez Girilebilmektedir?

Adayların ALES’e girmek için herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. İstenildiği kadar sınava girilebilmektedir.

ALES Sınav Süresi Ne Kadardır?

ALES sınav süresi 150 dakikadır.

ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

ALES başvurusunu ÖSYM’nin Aday İşlemleri sitesinden yapabilirsiniz.

ALES Konu Dağılımları Nasıldır?

Matematik Konu Dağılımı

ALES’te matematik konu dağılımı temel kavramlarla başlamaktadır. Sonrasında çözümleme, bölme-bölünebilme, asal çarpanlar soruları sorulmaktadır. Rasyonel sayılar, mutlak değer ve eşitsizlikler de sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ayrıca çarpanlara ayırma, üslü sayılar ve köklü sayıların yanı sıra oran-orantı, denklemler de sorulmaktadır. Adayları en çok zorlayan ve zaman kaybetmelerine neden olan sorular ise problemlerdir. Oldukça geniş kapsamlı olan problemler en az sayısal mantık kadar yorucu kabul edilmektedir. Kümeler, işlem ve olasılık da dağılımda yer alan konu başlıklarıdır.

Geometri Konu Dağılımı

ALES’e giren adaylar Türkçe ve matematikle beraber geometri soruları da çözmek durumundalar. Sayısal bölümün içine dâhil olan geometride; doğruda açı, üçgende açı, uzunluk ve alan konuların başında gelmektedir. Bunların yanında kenarortay, açıortay, benzerlik, dörtgenler de konu dağılımında yer almaktadır. Geometride adayları en çok zorlayan konu ise çemberde açı, alan, analitik geometri ve katı cisimler konularıdır.

Sözel Konu Dağılımı

Sözel bölümde öğrencilerin karşılaştığı konuların başında sözcükte anlam bulunmaktadır. Sonrasında cümlede anlam ve anlatım biçimleri sorulmaktadır. Öğrencilerin zamansal sıkıntı yaşadığı en büyük sorun ise paragraf sorularıdır. Bunlar dışında, anlatım bozuklukları ve sözel mantık soruları sorulmaktadır.


Daha Fazla İçerik