30 Ağustos Zafer Bayramı

Zafer Bayramı, Türk ordusunun Büyük Taarruz sonrası zaferini anmak için yapılan milli bayramdır.

30-agustos-zafer-bayrami
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-02 14:24:59

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından zaferle sonuçlanan resmi, ulusal bir bayramdır. Peki Zafer Bayramı Nedir? Zafer Bayramı 2020 Ne Zaman? Zafer Bayramı Neden Kutlanır? Zafer Bayramı’nda Neler Yapılır? Zafer Bayramı’nın Önemi Nedir? Zafer Bayramı İle İlgili Sözler. Zafer Bayramı Kutlama Mesajları. Zafer Bayramı’nın Tarihçesi.  Zafer Bayramı hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklarımıza bir göz atalım…

Zafer Bayramı Nedir? 

30 Ağustos Zafer Bayramı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Dumlupınar’da zaferle sonuçlanmış, Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan resmi ve ulusal bir bayramdır.

Zafer Bayramı 2020 Ne Zaman?

Zafer Bayramı 2020, 30 Ağustos 2020 günü kutlanmaktadır. 

Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

Zafer Bayramı Büyük Taarruz’un Ağustos 26’ını 27’sine bağlayan gecesinde Afyon’da başlamış ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat komutanlık ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır. Bunun sonucunda işgal birlikleri ülke sınırlarını terk etmeye başlamıştır. Bu büyük zafer Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kutlanmak üzere resmi bir bayram olarak tarihe kazınmıştır. 

Zafer Bayramı’nın Tarihçesi 

30 Ağustos Zafer Bayramı ilk kez 1924’te Dumlupınar Çal Kötü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferin kutlanmak için iki yıl beklenmesinin en önemli nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslar arası alanda yoğunluğunun çok yüksek olmasıydı. Başkumandan Zaferi 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu’nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayramın gerek kara gerekse deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilmektedir. Hava Kuvvetlerinin ülke savunmasında büyük bir yeri olduğundan dolayı Tayyare Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini “Tayyare Bayramı” olarak adlandırmıştır.

Zafer Bayramı’nın Önemi Nedir?

Zafer Bayramı, varlığına kastedilen büyük Türk Milleti’nin yeniden hayata dönüşünü sağladığı bir zafer olup Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmuştur. Başka bir deyişle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağlayan bu zafer, ülkenin geçtiği zorlu yolların sonucunda şehvetle her sene kutlanan bir bayram olarak tarihe geçmiştir.

Zafer Bayramı’nda Neler Yapılır?

Evinize bayrak asabilirsiniz.

Anıtkabiri ziyaret edebilirsiniz.

Bulunduğunuz illerdeki şehitlikleri ziyaret edebilirsiniz.

Kutlama törenlerini izlemeye gidebilirsiniz.

Askeri birliklerin geçit törenlerini izleyebilirsiniz.

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları

Geçmişimizle gurur duyuyoruz. Kurtuluş Savaşının kıvılcımını yakan 10 Ağustos Anafartalar Zaferi 30 Ağustos’a giden bir yoldur. Kutlu olsun…

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Mustafa Kemal’i gerçekten seven, onun ideallerini hayata geçirmeye çalışan herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun Şehitlerimizi Gazilerimizi minnetle yâd ediyorum Allah (C.C) mekânlarını cennet eylesin.  Amin.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal! Kanlarımız her zaman Helal! 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz Cumhuriyeti biz kurduk, onu ila ve idame edecek sizsiniz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Yedi düvele karşı koyan, Türk Milleti’nin gönlüne taht kuran ‘Yiğidim aslanım burda yatıyor’. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Bedeli canla ödenmiş vatan topraklarında, rengini şehit kanından almış bayrağa selam olsun.. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun!

”Bizim mavi’ye olan sevdamız, 1881’de Selânik’te dünyaya açılan bir çift gözle başladı…” 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.

30 Ağustos Zafer bayramı kutlu olsun Türk Ulusu! Atatürk, Fevzi Çakmak, Karabekir ve Türk kadını hepsine minnettarız.

Özgürlüğümüzün temellerinin atıldığı ve yurdumuzun düşmanlardan kurtulduğu günün yıl dönümü 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun!


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik