2020 Aşure Günü Ne Zaman?

2020-asure-gunu-ne-zaman

2020 Aşure Günü Ne Zaman?

Aşure günü 2020 yılında 29 Ağustos Cumartesi gününe denk gelmektedir. Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ay olan Zilhicce sona ermesiyle birlikte Muharrem ayı başlar. Muharrem ayının onuncu günü ise Aşure günü olarak idrak edilecektir.

İslam aleminin en çok önem verdiği günlerden bir tanesi Aşure Günü’dür. Hicri takvime göre Muharrem ayı, en çok hayırlı görülen dört aydan bir tanesidir. Öyle ki hadis’i şerifler de buyrulanlara göre; Muharrem ayının ilk günü oruç tutmak bütün bir seneyi oruçlu geçirmek gibi sevap kazandırır. Bu önemli ayın bir de en önemli gecesi olarak atfedilen bir gecesi vardır. Bu geceye Aşure Gecesi adı verilir.İnanışa göre tüm dualar, Allah tarafından bu önemli gecede kabul edilmektedir. Buna delil olarak verilebilecek birçok örnek bulunmaktadır. Hastalıkla yıllar boyunca imtihan olan Hz. Eyüp; bu gecede şifasına kavuşmuştur. Hazreti Adem’in yasaklı elmadan sonra tevbesinin kabulü,Hazreti Yunus’un balığından karnından sağ olarak çıkması,Hazreti İbrahim’in ateşe atılmasına rağmen yanmaması gibi örnekler bu gecede edilen dua ve tevbelerle mümkün olmuştur. Musa’nın Kızıldeniz’i asasıyla yararak geçmesi gibi mucizeler bu geceye verilen ehemmiyeti artırmaktadır. 

2020 AŞURE GÜNÜ NE ZAMANDIR?

Bu yıl Kurban Bayramı’ndan sonra kutlanacak dini bir gün de Aşure günüdür. Tüm İslam coğrafyasının, bu günün nimetlerinden faydalanabilmek için beklediği Aşure Günü ise Diyanet’in yaptığı açıklamalar nezdinde, 9 Eylül 2020 pazartesi gününe denk gelmektedir. Kazan kazan aşurelerin yapılıp paylaşılacağı gün ve gecesinde namaz, tövbe gibi ibadetler gerçekleştirilir. Kıyametin bile bu gecede kopacağına olan inanış hakimdir.

AŞURE NE DEMEKTİR?

Aşure kelimesi, aslında Arapça’da Aşura olup dilimize Aşure olarak geçmiştir. Aşura kelimesinin anlamı Arapça’da onuncu gün anlamını taşımaktadır. Muharrem ayının onuncu günü diye çevirmek doğru olacaktır.

AŞURE GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Aşure Günü; paylaşmak, birliktelik, sevgi, bolluk, bereket ve dayanışma gibi toplumu birbirine kaynaştıracak olumlu ifadelerin bir bütünüdür. Aşure aşının içinde birbirinden farklı bir çok çeşidin bulunması ise farklılıkların müthiş bir ahenk oluşturduğuna dair ispat niteliğindedir. Özellikle paylaşma kültürünün İslam dininde ne kadar önemli bir paya sahp olduğunu vurgulayacak güce sahip bir gündür. Bu sebeptendir ki; Aşure günlerinde geçtiğiniz bir cami, okul ya da çarşı gibi yerlerde kocaman bir kazan dolusu aşurenin paylaşıldığını görürüz. Bilhassa evlerde pişen aşureler kapı kapı dolaşılarak komşularımıza ikram olarak gider. İslam dininin inceliklerinden biridir aşure günü ve bu gelenek asırlardır sürdürülmektedir.

AŞURE İÇİNDEKİ MALZEMELER NELERDİR?

Bilhassa Osmanlı döneminde Osmanlı Mutfağından yer alan aşurenin birden fazla yöntemle yapım şekli bulunuyor. Bizler ise yalnızca bir tarif üzerinden örnek verecek olursak;

1 su bardağı kuru fasulye

Yarım su bardağı nohut

10 adet kuru incir ve 10 adet kuru kayısı

500 gram buğday

Yarım su bardağı fındık

1 çay bardağı kuru üzüm

4 adet karanfil

1,5 su bardağı toz şeker ve vanilya ile hazırlayabileceğiniz bu tarif,aslında tamamen özneldir. İçinden sevmediğiniz bir ürünü çıkarıp başka başka ürünler de ekleyebilirsiniz. 


Daha Fazla İçerik