15 Temmuz

15 Temmuz darbe girişimi, Fethullahçı Terör Örgütü'ne bağlı olan askerlerin kalkıştığı bir darbe girişimidir.

15-temmuz
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-15 15:02:31

Bundan tam 4 yıl önce yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi nedir? 15 Temmuz gecesi Neler Yaşanmıştır? Cumhurbaşkanı Hangi Çağrıda Bulunmuştur? Sabahında Neler Yaşandı? Gelin birlikte o gece neler yaşanmış öğrenelim.

15 Temmuz Nedir?

15 Temmuz darbe girişimi, Fethullahçı Terör Örgütü'ne bağlı olan askerlerin kalkıştığı bir darbe girişimidir. 15 Temmuz Darbe Girişimi halkın ve güvenlik güçlerinin büyük direnişi sonucu engellenmiştir. 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan bu hain darbe girişiminde başta İstanbul olmak üzere toplamda 48 saat içinde 248 şehit verilmiştir. Yine 2196 vatandaş ise yaralanmıştır. 15 Temmuz'da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkmasıyla, TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı.

15 Temmuz Gecesi Neler Yaşandı?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmıştır. İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı suikast girişiminde bulunuldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı.

15 Temmuz Gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hangi Çağrıda Bulunmuştur?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk'te FaceTime aracılığı ile gerçekleştirdiği bağlantıda darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlenmiştir.

16 Temmuz Tarihinden İtibaren Neler Yaşandı?

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askerî darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim olmuştur. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dâhil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alınmıştır.Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik