Köpekler Neden Üzgün Bakar

Köpeklerin üzgün bakmalarının sebebi insanlarla daha iyi etkileşim kurmak istemeleridir. Peki Köpekler Neden Üzgün Bakar? Hangi Köpekler Üzgün Bakmaz?

kopekler-neden-uzgun-bakar
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-27 19:18:14

Köpeklerin üzgün bakmalarının sebebi insanlarla daha iyi etkileşim kurmak istemeleridir. Peki Köpekler Neden Üzgün Bakar? Hangi Köpekler Üzgün Bakmaz? Köpekler Neden Üzülür? Köpekler Neden Ağlar? Köpekler Nasıl Mutlu Olur? İşte Köpeklerin Ruh Halleri ile ilgili tüm detaylar…

Köpekler Neden Üzgün Bakar?

Köpeklerin üzgün bakmalarının sebebi insanlarla daha iyi etkileşim kurmak istemeleridir. ABD Ulusal Bilimler Akademisi bu konu hakkında bir araştırma yaparak bu konuya bir açıklık getiriyorlar. Bilim insanlarına göre köpekler, üzgün bakış taktiğini insanlarla binlerce yıldır iç içe yaşayarak geliştirdi. Araştırma ekibinden akademisyen Juliane Kaminski, köpekler kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırmayı öğrendiğini ifade ediyor. Köpeklerin kaşlarını kaldırmalarını sağlayan bu kasları, köpeklerin atası olan kurtlarda göremiyoruz. Dolayısıyla bu anatomik değişimin nedeni, köpeklerin insanlarla binlerce yıldır iç içe yaşaması olduğu söyleniyor.

Araştırma ekibinin bir diğer üyesi Profesör Anne Burrows, kaşlarını yukarı kaldırarak üzgün bakan köpekleri insanlardan doğan bebeklere benzettiğimizi söylüyor. Çünkü köpeklerdeki bu bakış, gözlerinin daha büyük gözükmesine neden oluyor. Dolayısıyla kurulan bu benzerlik, insanların üzgün bakan köpeklerin isteklerini yerine getirme konusunda olumlu bir rol oynuyor.

Hangi Köpekler Üzgün Bakmaz?

Kurtlarda bulunmayan bu kasların tek bulunmadığı köpek cinsi ise Sibirya kurdu. Bilim insanları köpeklerin bu kaş kaldırma hareketini yaptığında, insanlarda onların istediğini yapmak için arzu uyandırdığını ortaya koydular. Araştırmaya göre, bunun nedeni ise köpeklerin bu bakışı yaptığında, gözlerinin olduğundan daha büyük gözükmesi, bir bebeği andırması ve insanların üzgün olduğunda sergilediği hareketin aynısı olması olarak tanımlanmıştır.

Köpekler Neden Üzülür?

Köpekler neden üzülür sorusunun yanıtı ise sahiplerinin kendilerine bağırmasıdır. Bağırmanın sebebi ister olmaması gereken bir yere tuvaletini yapması gibi geçerli bir neden olsun; isterse de daha farklı bir nedenden ileri gelsin… Unutmamak gerekir ki köpekler çok hassas canlılardır ve bir bağırmanın sonrasında sahiplerinin dediklerini yapmakta daha da çok zorlanabilirler. Hassas dostlara hassas davranmak çok önemlidir.

Köpekler Neden Ağlar?

Köpekler, mutlu olduklarını belirtmek istediklerinde,

Bir şeye kızdıklarında,

Korktuklarında,

Acı çektiklerinde,

İlgiye muhtaç olduklarında,

Aç olduklarında,

Susadıklarında,

Tuvalete gitmek istediklerinde,

Oyun oynamak istediklerinde ağlarlar.

Köpekler Nasıl Mutlu Olur?

Temiz olmalarını sağlayın.

Tırnaklarını kesin.

Uygun bir beslenme öğünü hazırlayın.

Sağlığına dikkat edin.

Oyun oynayın.

Çiğneyecekleri oyuncaklar verin.

Güvende tutun.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik