Köpek Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

kopek-mamasi-degistirirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Köpek Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yıllardır kullandığınız mamayı bir anda farklı bir formülle değiştirirseniz, ishal nedeniyle acı içinde kıvranan kedinizle ya da alerjileri nedeniyle kaşınmaktan kendini yaralayan köpeğinizle birlikte veteriner yolunu tutmanız içten bile değildir.
Petinizin bağırsaklarındaki normal bakteriler, onun yediklerini sindirmesine yardım eder. Ani mama değişikliklerinde bağırsaklarda bulunan bakterilerin sayısında ve türlerinde ani bir değişiklik yaşanır. Sonuç genelde yeni mamasını düzgün bir şekilde sindiremeyen petin, mide ve bağırsak sorunlarından ötürü gereksiz yere acı çekmesidir. Özellikle değiştirilen mama formülleri arasında çok büyük farklar varsa, bu süreç daha ağır geçebilir.

Köpeklerde mamayı birden değiştirmeniz köpeğinizde sağlık problemlerine yol açar. Peki Köpek Maması Nasıl Değiştirilir? Köpek Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Köpek Maması Değiştirmek İyi Bir Fikir Midir? Köpeklerde Mama Değişiminde 4 Pati Kuralı Nedir? İşte Köpek Maması Nasıl Değiştirilir hakkındaki tüm detaylar…

Köpek Maması Nasıl Değiştirilir?

Köpeklerde mama değiştirme işlemi aslında çok basittir ve bir ila iki hafta arasında gerçekleşebilir. Uygulanması gereken teknik, yeni mamanın kademeli olarak eski mamaya karıştırılmasından ibarettir. Bu süreç, evcil hayvanınızın yeni tada alışmasına yardımcı olacaktır.

İlk iki gün boyunca %25’i yeni mama ve geri kalanı eski mama olacak şekilde mamaları birbirine karıştırın.

Üçüncü ve dördüncü günde, her bir mamadan yarımşar porsiyon olacak şekilde karıştırarak köpeğinize verin.

Dördüncü ve beşinci günde, karışım yeni mamanın %75’ini ve eski mamanın ise yalnızca %25’ini oluşturmalıdır.

Son olarak, yedinci günde köpeğe vereceğiniz mamanın tamamı yeni mama olmalıdır.

Köpeğinizin durumuna bağlı olarak, bu işlem üç hafta kadar sürebilir. Böyle bir durum olacağından şüpheleniyorsanız, yeni mamayı eski mama ile karıştırırken yapacağınız değişikliği daha az ani olacak şekilde yapmalısınız:

İlk iki gün, yeni mamanın %10’u ve mevcut mamanın % 90’ı olacak şekilde bir karışım hazırlamanız gerekir.

Üçüncü ve dördüncü günde, yeni mama oranı %20’ye çıkmalı ve mevcut mama oranı ise % 80’e düşmelidir.

Beşinci ve altıncı gün boyunca, yeni mamanın %30’unu ve mevcut mamanın % 70’ini alarak, bu iki mamayı birbirine karıştırıp köpeğinize vermelisiniz.

Yedinci ve sekizinci günlerde, yeni mamanın %40’ı ve önceki mamanın %60’ı karıştırılıp hayvana verilmelidir.

Dokuzuncu ve onuncu gün arasında, karışım her mamanın %50’sinden oluşmalıdır.

Köpek Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yıllardır kullandığınız mamayı bir anda farklı bir formülle değiştirirseniz, ishal nedeniyle acı içinde kıvranan kedinizle ya da alerjileri nedeniyle kaşınmaktan kendini yaralayan köpeğinizle birlikte veteriner yolunu tutmanız içten bile değildir.

Petinizin bağırsaklarındaki normal bakteriler, onun yediklerini sindirmesine yardım eder. Ani mama değişikliklerinde bağırsaklarda bulunan bakterilerin sayısında ve türlerinde ani bir değişiklik yaşanır. Sonuç genelde yeni mamasını düzgün bir şekilde sindiremeyen petin, mide ve bağırsak sorunlarından ötürü gereksiz yere acı çekmesidir.  Özellikle değiştirilen mama formülleri arasında çok büyük farklar varsa, bu süreç daha ağır geçebilir.

Köpek Maması Değiştirmek İyi Bir Fikir Midir?

Her zaman aynı mamayı yemek köpeğinizi bıktırabilir ve iştahsızlığa yol açabilir. Bu nedenle ara ara mama değiştirmek tavsiye edilir. Ancak mama birden değiştirilmemelidir.

Köpeklerde Mama Değişiminde 4 Pati Kuralı Nedir?

4 pati kuralı, petinizin yeni mamasına sağlıklı bir şekilde adapte olması için ona zaman tanır. Yeni ve eski mama,  aşamalı olarak karıştırılarak sindirim sistemi ve metabolizmanın yeni beslenme modeline uyum sağlaması temel amaçtır. Veterinerler ve uzmanlarca kabul edilen 7 -10 günlük alışma programı, mama formülleri arasında çok büyük farklar olmadığı takdirde, sağlıklı bir kedi ve köpeğin yeni diyetine alışması için yeterli süredir.

Minimum 3 gün boyunca %25 yeni mama %75 eski mama

Minimum 3 gün boyunca %50 yeni mama %50 eski mama

Minimum 3 gün boyunca %75 yeni mama %25 eski mama

Bu süreçten sonra köpeğinize artık sadece yeni mamadan verebilirsiniz.


Daha Fazla İçerik