Kedi Maması Nasıl Değiştirilir?

Kedi Maması Nasıl Değiştirilir? Kedi Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Kedi Maması Değiştirmek İyi Bir Fikir Midir? Kedilerin Maması Ne Zaman Değiştirilir? İşte Kedi Maması Nasıl Değiştirilir hakkındaki tüm detaylar…

kedi-mamasi-nasil-degistirilir
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-23 14:14:09

Kedinizin yeme tarzını normal şartlarda yavaş yavaş değiştirmelisiniz. Bilinçsiz bir şekilde herhangi bir mamayla değişim kedinizi kötü etkileyebilir. Peki Kedi Maması Nasıl Değiştirilir? Kedi Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Kedi Maması Değiştirmek İyi Bir Fikir Midir? Kedilerin Maması Ne Zaman Değiştirilir? İşte Kedi Maması Nasıl Değiştirilir hakkındaki tüm detaylar…

Kedi Maması Nasıl Değiştirilir?

Bir önceki kullandığınız mamanın içeriğine benzer bir mama seçmeye çalışın. Örneğin kediniz kuzu eti aromalı mama seviyorsa alacağınız yeni mamanın da kuzu eti aromalı olmasına dikkat edin. İçeriğini iyice okuyun. Eğer temel içerikleri aynı ise mamalar birbirlerine oldukça benzer olacaktır. Protein, yağ vb oranlarda büyük değişiklikler yapmaktan kaçının.

Yeni mamayı eve getirdiğiniz zaman önce kedinize ufak porsiyonlarla verin. Eğer onu yer ve herhangi bir mide problemi yaşamazsa birkaç saat sonra ufak bir porsiyon daha verin. Bir iki gün içinde mamayı veriş sıklığınızı azaltıp miktarı normal ölçüde artırarak alıştığınız yemek düzenine geri dönebilirsiniz. 

Eğer kedinizin hassas bir sindirim sistemi varsa mutlaka kolay sindirilebilir mamalardan tercih edin ve ilk birkaç gün eski mamasının içine ufak miktarlarda karıştırarak vereceği tepkiyi gözlemleyin. Yemeğinin ani değişimi esnasında ishal gibi sıkıntılar yaşamaması için pröbiyotik içerikli mamalar tercih edilebilir.

Kedi Maması Değiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mutlaka veterinere danışmak gerekir.

Mama değişiminden sonra kedinizi bir süre gözlemlemeniz gerekir.

Kolay sindirilebilir mamaları tercih etmek gerekir.

Mama porsiyonlarını yavaş yavaş vermeniz gerekir.

Eski mamaya benzer içerikte bir mama bulmanız gerekir.

Kedi Maması Değiştirmek İyi Bir Fikir Midir?

Kedilerde oluşan bazı sorunlara göre kedi mamasını değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Kalitesiz tüylerin dökülmesi ve kedilerde oluşan kaşıntılar kedilerde mama değişiminin geldiğinin bir sinyali olabilir. İnsanları düşünürsek vitaminsizlikten ya da tek yönlü beslenmekten dolayı oluşan sağlık problemleri bir örnek gösterilebilir. Kaşıntı ve kalitesiz tüyler için omega-3 ve omega-6 yap asitleri bulunan mamaları tercih edebilirsiniz. Kedilerin karnında oluşan şişkinlik, ishal gibi sağlık problemleri de mama değişimini geldiğinin habercisidir. Kediniz sürekli olarak aynı mamayı yiyemez. Tıpkı insanlar gibi gençliğimizde yediğimiz bol yağlı ve sağlıksız yiyecekleri yaşımız ilerledikçe yiyemeyiz ve uzak durmamız gerekir. Kedilerde de aynı bu şekilde işlemektedir. Yaşlı kediler için daha az kalorili ve daha yüksek lif seviyelerine sahip mamalar tercih edilmelidir. Kedilerde mama değişimi dönemsel olarak iyi bir fikirdir fakat keyfe keder bir değişim kedinizi kötü etkileyebilir.

Kedilerin Maması Ne Zaman Değiştirilir?

Kedilerde mama değişimi, tüy dökülmesi ve oluşan kaşıntılar sonucunda, karında oluşan şişlik, kronik guruldama ve ishal sonucunda, enerji eksikliğinde ve yaşlandığında gerçekleştirilir.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik