Yavru Kedi Besleme

Yavru Kediler Nasıl Beslenir? Anne Kedinin Sütü Ne Zaman Kesilir? Yavru Kedilerde Hangi Süt Kullanılmalıdır? Yavru Kediler Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır? Yavru Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi? İşte Yavru Kedilerin Beslenmesi hakkındaki tüm detaylar…

yavru-kedi-besleme
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-11 16:49:35

Beslenme bütün canlıların en önem verdiği konudur. Yavru kediler ise her yavru gibi bakıma muhtaçtır. Peki Yavru Kediler Nasıl Beslenir? Anne Kedinin Sütü Ne Zaman Kesilir? Yavru Kedilerde Hangi Süt Kullanılmalıdır? Yavru Kediler Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır? Yavru Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi? İşte Yavru Kedilerin Beslenmesi hakkındaki tüm detaylar…

Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de anne sütü hayati öneme sahiptir. Yavrunuzun göbek bağı kesilir kesilmez annesinin kokusuna doğru emekler ve bir memeye ulaşır. İlk emmeye başladığında ise annesinin memesinden süt değil ağız sütü gelir (kolostrum). İlk olarak emdiği sütten farklı bir görünüme sahip olan bu sıvı ilk bağışıklık savunması için çok kritiktir. İlk saatlerde emdiği bu sıvının ardından artık annesinden anne sütü emmeye başlar. Unutmayın ki inek, keçi, koyun vb. hayvanların sütleri kediler için uygun değildir. Yavru kedilere kesinlikle annesininkinin dışında süt verilmemesi gerekmektedir. Aksi halde ciddi sindirim problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yavru Kedilerde Anne Sütü Ne Zaman Kesilir?

3 ve 4. Haftalarda hem yavrunuzun süt dişleri çıkmaya başlar hem de annesinin sütü azalır. Bu yüzden bu dönemde yavru kediler ek gıdaya geçiş başlamalıdır. Bu ek gıdalar yavrunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Besin değeri düşük ek gıdalarla beslenmesi sonucunda yavrunuz enerji eksikliği çekebilir veya bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bu dönemde yavrunuza kazandırdığınız beslenme alışkanlıklarının yetişkin bir kedi olduğunda da devam edeceğini unutmamanız gerekir. Bu yüzden doğru beslenme konusunda oldukça özen göstermelisiniz.

Yavru Kedilerde Hangi Süt Kullanılmalıdır?

İster yavru, isterse yetişkin bir kedi olsun tüm kedilerde bilinenin aksine inek sütü az da olsa zararlıdır. Kedinizde herhangi bir sebep yokken oluşan ishal rahatsızlıkları genellikle inek sütünden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında inek sütü kediler için çok yararlı veya besleyici bir süt değildir.

Yavru kediler olabildiğince anne kedi sütüyle beslenmelidir. Anne kedi sütü yavru kedilerde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı annesi yanında olmayan bir yavru kedi sahibiyseniz sütanne yoluyla veya başka bir anne kedinin sütünün sağılması ile kedinize kedi sütü verebilirsiniz. Ayrıca veteriner ve bazı hayvan mağazalarında bulunan kedi sütü tuzu da kediler için tercih edilebilir. Kedi sütü veya kedi sütü tozu bulunamaması durumunda pastörize edilmiş inek sütü son çare olarak kediye verilebilir.

Yavru Kediler Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır?

Yavru kediler sadece süt ve süt tozu ile beslenmeye başlasalar da bir süre sonra ek gıdalar verilmeye başlanır. Yoğurt da yavruların sevdiği bir gıdadır ve yemesi için kıvamı uygundur.

1 aylık yavru kediler sütün yanında ya da içine doğranmış şekilde ek gıdaları yavaş yavaş yer. Bu dönemde yavru kedinizi her türlü gıdaya alıştırmanız gerekir. Bu onun beslenme alışkanlığını oluşturur ve diğer gıdaları reddetmemesini sağlar. Sağlığı açısından da oldukça avantajlıdır. En kötü ihtimali düşünmek gerekirse onun sokak beslenmesine alışması için de gereklidir. Yavru kediler 6 haftalık iken artık kuru mama yiyebilir.

Yavru Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi?

Kediler insanlar gibi farklı bir besin arayışına ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden onların hep aynı mama ile besleniyor olmasına üzülüp kendi yemeğinizi sırf çeşit olsun diye onlarla paylaşmayın (et, tavuk, balık dahi olsa). Hangi besinin yavrunuza ne zarar vereceğini bilemezsiniz. İnsanların yiyeceği besinleri kediler sindiremeyebilir. Ayrıca ilerde sofranızda size huzur vermeyip gözü sürekli tabağınızda olan bir kediye sahip olabilirsiniz. Unutmayın kaliteli mamalar onların her türlü ihtiyacını karşılar.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik