Tavşanlar Nasıl Beslenir?

Tavşan beslemeden önce dikkat etmeniz gerekenler var. Tavşanlar Ne Yer? Tavşanların Sindirim Sistemi Nasıl Çalışmaktadır? Tavşanların Sevdiği Yiyecekler Nedir? Gelin birlikte öğrenelim…

tavsanlar-nasil-beslenir
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-10 18:06:32

Tavşan beslemeden önce dikkat etmeniz gerekenler var. Tavşanlar Ne Yer? Tavşanların Sindirim Sistemi Nasıl Çalışmaktadır? Tavşanların Sevdiği Yiyecekler Nedir? Gelin birlikte öğrenelim…

Tavşan Ne Yer?

Tavşan yeşillikleri oldukça seven bir hayvandır. Eğer bir tavşanınız varsa bol bol yeşillik verebilirsiniz. Tavşan özellikle marulu çok sever. Yavru bir tavşan veya erişkin bir tavşanınız varsa ona bolca marul ve salatalık verebilirsiniz. Ayrıca tavşanın beslenmesi için özel tavşan yemleri de bulunmaktadır. Bu özel tavşan yemlerini yavru iken vererek hızlıca büyümesini sağlayabilirsiniz. Otobur olarak beslenen bu hayvanlar özellikle havuç ve lahana gibi besinleri yerler.

Tavşan Nasıl Beslenmelidir?

Yavru tavşan beslenmesi oldukça hassas ve önemlidir. 30 ve 45 gün doğduktan sonra anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Eğer tavşanın annesi yanında yoksa tavşan yemleri verilerek beslenmesine başlanabilir. Yavru tavşan beslenmesi için özel yemler bulunmaktadır. Yonca ve kuru saman yavru tavşana verilebilir. Ayrıca saman ve palette verilerek gelişmesi sağlanır. Saman, tavşanınızın beslenme programının %70’ini oluşturmalıdır. Ancak, bir buçuk aylık olana kadar tavşana saman vermemelisiniz. Samanın kalitesi iyi olmalı mümkünse samanı günlük olarak tazelemeniz gerekebilir. Yavru tavşan 2 hafta boyunca bu besinlerle beslendikten sonra hızlı bir gelişme gösterecektir. Ayrıca günde en az 500 mili litre temiz su vermek tavşanların gelişimi için önemlidir. Tavşanların yemesi gereken sebzelerin orta büyüklükte porsiyonlar haline getirilmesi gerekir. Evinizde genç bir tavşan varsa, sebze porsiyonları evcil hayvanınızın vücut ağırlığının % 10’undan fazla olmamalıdır.

Tavşanların Sindirim Sistemi Nasıldır?

Tavşanların mideleri oldukça hassastır. Dolayısıyla verilen besinler seçilerek verilmeli ve bilinmeyen besinleri vermemek gerekir. Midelerindeki kas yapılarının zayıf olduğu göz önüne alındığında midede biriken yem bağırsaklara iletilememektedir.  Bu şekilde A vitamini içeren besinler verilerek tavşanın midesine iyi gelen yiyecekler verilmelidir. Daha farklı yiyecekler verildiği takdirde ise tavşan hastalanabilir ve dışkısı ise ishal şeklinde olur. Bundan dolayı özellikle yavru bir tavşan besliyorsanız mutlaka tavşanı doğumundan itibaren özel yemler vermeye başlayın.

Tavşanların Sevdiği Yiyecekler Nedir?

Tavşanlar özellikle otçul besinleri çok severler. Marul en sevdiği yiyecekler arasındadır. Bol bol marul vererek gelişimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tavşanların sevdiği bir diğer yiyecek ise havuçtur. Tavşanların ekstra olarak sevdiği besinler ise: Salatalık, Elma, Saman, Yoncadır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik