Papağan Nasıl Konuşturulur?

Papağanları ilgi çekici yapan özelliklerinden biri konuşmalarıdır. Papağan sahibi olanların en çok istediği şeylerden biridir. Papağanın konuşması sabır isteyen bir eğitimdir. Papağanlarınızı nasıl konuşturabilirsiniz işte cevabı…

papagan-nasil-konusturulur
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-28 21:22:09

Papağanları ilgi çekici yapan özelliklerinden biri konuşmalarıdır. Papağan sahibi olanların en çok istediği şeylerden biridir. Papağanın konuşması sabır isteyen bir eğitimdir. Papağanlarınızı nasıl konuşturabilirsiniz işte cevabı…

Papağanınızın Türü Konuşmasında Önemli midir?

Aslında bütün papağan türleri teorik olarak insan dilini öğrenme veya taklit etme yeteneğine sahiptir diyebiliriz. Fakat bazı papağanlar buna daha yatkın olurken bazıları yatkın değildir. Afrika Gri Papağanı, Amazon papağanı, Kakadu, Sultan Papağanı ve Muhabbet Kuşu konuşmalarıyla en çok dikkat çeken papağan türlerindendir.

Papağanlar Nasıl Konuşturulur?

Sahiplendiğiniz papağan türü hangisi olursa olsun basit kelimelerle başlamanızda yarar vardır. İlk olarak “Merhaba”, “kuş”, “cicikuş” gibi kelimelerle işe başlayabilirsiniz. Daha sonra bu kelimelere ekleme yaparak bir cümle öğretebilirsiniz. Dilerseniz kelime ekleme yöntemiyle kuşunuza şarkı söylemeyi de öğretebilirsiniz.  Papağanlar bir sesi ya da bir kelimeyi net duyabildiklerinde daha iyi öğrenebilirler. Bu yüzden siz de ona bir kelime öğretirken olabildiğince net olmalı ve papağanınıza direkt olarak hitap etmelisiniz.

Kelimeleri Tekrar Ederek Papağan Konuşturmak

Papağanlar bir sesi defalarca duyarak taklit etmeyi öğrenirler. Öğretmediğiniz halde papağanınızın zil sesi, telefon sesi gibi sürekli duyduğu sesleri tekrar etmesinin nedeni de budur. Papağanlar her ne kadar sürekli duydukları sesi ya da kelimeyi kolay öğrense de, tekrar etmeyi hemen öğrenmezler. Özellikle 1 yaşına gelmeden böyle bir davranış beklemek çok da doğru olmaz. Eğer papağanız daha küçükse ve kelimeleri öğretmek için çabaladığınız halde sonuç alamıyorsanız üzülmeyin ve büyümesini sabırla bekleyin.

Ödül Sistemi ile Papağan Konuşturmak

Papağanınıza yeni bir kelime öğrettiğinizde yani onun kelimeyi düzgün bir şekilde tekrarlamasında ödüllendirmeniz gerekir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken şey kuşunuzun en sevdiği atıştırmalığı biliyor olmak ve onu vermektir. Papağanınıza ilk öğrettiğiniz kelimeyi her söylediğinde ona bir atıştırmalık verin, kuşunuz zamanla o kelimeyi söylediğinde ödül aldığını öğrenecektir. Bir sonraki aşamada kelimeyi söyleyin, daha sonra size bakmasını bekleyin. En son adımda papağanınızın kelimeyi tekrar etmesini bekleyin. Zamanla siz kelimeyi söylemeseniz bile ödül yemini almak için sürekli olarak kendisi tekrar edecektir.

Yukarıda da sürekli dediğimiz gibi bu işin kilit noktası sabırdır. Kuşlarda öğrenme süreci diğer canlılarda olduğu gibi farklılık gösterebilir. Bazı kuşlar birkaç haftada yüzlerce kelime öğrenebilirken bazıları yine aynı süre içinde birkaç kelime öğrenebilir. Öğrenme hızında papağanınızla ne kadar pratik yaptığınız da oldukça önemlidir. Bu süreçte sabırlı ve yavaş olun ve papağanınızdan beklentileriniz mantıklı olsun.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik