Muhabbet Kuşu

Kuş türleri arasında konuşabilen, ev ortamına ve insanlara çabuk uyum sağlayabilen ve en hareketli kuş türlerinden biri de muhabbet kuşlarıdır.

muhabbet-kusu
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-27 20:42:43

Kuş türleri arasında konuşabilen, ev ortamına ve insanlara çabuk uyum sağlayabilen ve en hareketli kuş türlerinden biri de muhabbet kuşlarıdır. Çoğu muhabbet kuşu sahibi, kuşlarının konuşmasını ve bazı kelimeleri telaffuz etmesini arzu etmektedir. Bu sebeple muhabbet kuşlarını konuşturma için oldukça emek ve zaman harcanmaktadır. Peki Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur gelin birlikte öğrenelim…

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Kaç Yıldır?

Muhabbet kuşları ortalama 7 ile 8 yıl ömürleri olan canlılardır. Bu ömürleri beslenme ve bakım süreçlerine göre değişebilmektedir. İyi bakılmış bir muhabbet kuşu daha uzun süre yaşayabilmektedir, bu nedenle muhabbet kuşlarının beslenme ve bakımı oldukça önemlidir. Eğer yavru bir muhabbet kuşu sahiplendiyseniz, ilk olarak iyi kalitede kabuklu yemler vermek yavru muhabbet kuşunun gelişimi için son derece önemlidir. Muhabbet kuşlarının genel olarak kanatlarının parlak, tüylerinin kabarık olmayan ve sürekli hareket eden evcil hayvanlar olmaları gerekmektedir.

Muhabbet Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet kuşunu konuşturmak isteyenlerin bu isteklerine oldukça zaman ve emek ayırması gerekmektedir. Sürekli olarak muhabbet kuşunuzla konuşmalısınız, özellikle söylemesi istediğiniz kelimeleri sürekli tekrar etmelisiniz. Muhabbet kuşları son derece hızlı bir şekilde tekrar etmeyi öğrenen evcil kuşlar arasında yer alır. Çıkardığınız sesleri dikkatle dinleyen muhabbet kuşları zaman içerisinde bu sesleri tekrar etmeye başlayacaktır. Öte yandan bu eğitim sürecini kolaylaştırmak adına sesinizi telefona veya başka bir ses kaydediciye kaydedebilir işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Dişi muhabbet kuşları 2 elin parmaklarını geçmeyecek kadar kelime ezberleme kapasitesine sahipken, erkek muhabbet kuşlarında bu kapasite 10 katına kadar çıkmaktadır. Muhabbet kuşu yavruları doğduktan 1 ay sonra muhabbet kuşu yemi yemeye başlarlar. Yeni doğmuş bir muhabbet kuşunu eğitmek daha kolaydır. Dolayısıyla henüz bir muhabbet kuşu sahiplenmediyseniz yavru bir muhabbet kuşu sahiplenmek bu konuda daha avantajlı olacaktır. Muhabbet kuşunuzu eğitirken, kuş kafesinde ayna, top vb. kuş oyuncaklarını bulundurmayınız. Böylelikle dikkatleri dağılmayacak, size odaklanacaklardır. Kuşunuzun yanına bir muhabbet kuşu daha alırsanız aynı şekilde dikkati dağılacaktır ve konuşma şansı daha düşük olacaktır. Muhabbet kuşları yapıları gereği içinde p,ç,t,k,ş harfleri geçen kelimeleri daha kolay telaffuz edebilmektedirler. Dolayısıyla söyletmek istediğiniz kelimeleri seçerken bu harflerin olduğu kelimeleri söyletmek sizin için de daha kolay olacaktır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik