Matatabi Çubuğu Nedir?

Kedilerimize çiğnemelere için verdiğimiz Matatabi Çubuğu Nedir? Özellikleri Nedir? Fiyatı Ne Kadardır? Kedilere Zararı Var Mı?

matatabi-cubugu-nedir
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-28 21:28:41

Kedilerimize çiğnemelere için verdiğimiz Matatabi Çubuğu Nedir? Özellikleri Nedir? Fiyatı Ne Kadardır? Kedilere Zararı Var Mı?

Matatabi Çubuğu Nedir?

Kedilerin hem diş temizliğini yapmaya hem de ilgisini çekerek oyun oynamasını sağlamaya yarayan Catnip kedi kemirme dalı, Japon Matatabi ağacından elde edilmektedir. Özütündeki koku ile tıpkı kedi otu gibi ilgisini çeker kemirirken diş temizliğini de yapmaktadır.

Matatabi Çubuğu’nun Özellikleri Nedir?

Tartar, plak birikmesini ve oluşmasını önleyen, Matatabi bitkisinden yapılmıştır.

Matatabi bitkisi çekici kokusu sayesinde kedinizi oyun oynamaya ve keyifli vakit geçirmeye teşvik etmektedir.

Kediniz matatabi ağacından yapılmış çubukları dişlerken, diş temizliğine de yardımcı olur.

Yutulması halinde kedinize zarar vermez Japon Matatabi ağacının dallarıdır. Tamamen doğal bir üründür.

Paket içerisinde, 12 cm uzunluğunda, 2 adet, diş temizleyici çubuk bulunmaktadır.

Zaman içinde arada dış kabuğunu soyarak, tekrar kokusunu açığa çıkartabilirsiniz.

Kediniz dalı kemirdikçe dişlerinde oluşan tartarı temizlemektedir.

Matatabi Çubuğu’nun Fiyatı Ne Kadardır?

Matatabi Çubuğu’nun fiyatları 5 ila 10 TL arasında bir fiyata sahiptir. Ancak yine de ucuz fiyatlı ürünler yerine biraz daha fazla para vererek kediniz için daha sağlam ve sağlıklı Matatabi Çubuğu almanızı tavsiye ederiz.

Matatabi Ağacı Nedir?

Gümüş asma veya yaygın kullanılan Japonca adıyla Matatabi, bilimsel adı Actinidia polygama olan, yapraklarını döken ve Doğu Asya’nın dağlık bölgelerine özgü tırmanıcı bir asma çeşididir. Bitki yazın çiçeklenir, bir arada kümelenen beyaz çiçeklerinden kiviye benzer bir meyve oluşmaktadır.

Matatabi Ağacı’nın Kedilere Zararı Var Mı?

Matatabi Asya’da yüzyıllardır geleneksel önleyici ilaç olarak kullanılmaktadır. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Matatabi tozunun kediler üzerinde kullanımı Japonya ve Çin’de oldukça popülerdir. Bitki tek bir uyarıcı bileşik değil iki farklı uyaran içerdiği için kedi nanesinden daha etkilidir. Kedileri cezbeden ayırt edici tatlı çayımsı bir kokusu vardır. Kedilere sevinç ve coşku veren etkileri nedeniyle kullanılması çok eskilere dayanır. Bu bitkiyle uyarılan kedilerde tipik olarak yuvarlanma, çene ve yanak sürtme, miyavlama ve etraftaki nesneleri yalama görülür. Bazı kediler daha fazla etkilenir, aşırı eğlence ve aktiflik görülebilir, bazıları ise rahatlayıp huzurla beklerler. Bu etkiler genellikle 5 ve 30 dakika arası sürmektedir. Bu bitki kedi nanesine doğal bir alternatiftir. Oyuncakların etrafına serpiştirilebilir ve oyuncağın içine konulabilir. Güvenlidir ancak kedinin besinlerine karıştırılmamalıdır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik