Köpeklerde Tırnak Kesimi

Köpeklerinizin ayak sağlıkları oldukça önemlidir. Köpeklerin tırnak kesimi nasıl olmalıdır?

kopeklerde-tirnak-kesimi
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-11 16:54:43

Köpeklerinizin ayak sağlıkları oldukça önemlidir. Köpeklerin tırnak kesimi nasıl olmalıdır?

Köpeklerde Tırnak Bakımı

Köpeklerde düzenli olarak tırnak bakımı ve kesimi oldukça önemlidir. Köpekler doğal koşullarda sürekli olarak hareket ettiklerinden ve birçok farklı yüzey ile tırnakları temas halinde olduğundan doğal olarak bir aşınma meydana gelir. Fakat özellikle evde bakılan köpeklerde bu pek mümkün olmamaktadır. Ortalama olarak günde 30-45 dakika arası yürüyüş yaptıklarını varsayarsak bunun dışında hareketsizdirler. Hareket etseler bile hareket ettikleri alanlar tırnakları doğal olarak törpülemeye yetmemektedir. Bu nedenle düzenli olarak tırnakların kesilmesi gerekir.

Köpeklerin Tırnakları Neden Kesilmelidir?

Köpeklerde tırnaklar uzar. Dediğimiz gibi doğal ortamlarda bu uzayan tırnaklar törpülenir ama evde bakılanlarda bu mümkün olmaz. Uzayan tırnaklar ile özellikle sert zeminlere basıldığında tırnak köküne bir baskı hissedilecektir. Bunun neticesinde ise tırnak ve parmakta ağrı oluşacaktır. Bu köpeğinize ciddi rahatsızlık verir. Aynı zamanda uzayan tırnaklarda zamanla tırnak köklerinde kanamalarda şekillenebilmektedir. Bir diğer husus ise uzun tırnaklarda yere doğru bir şekilde basmak zor olmaktadır. Bu ise çeşitli ortopedik sorunları beraberinde getirebilir. Tüm bunların önüne geçmek için tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir.

Köpeklerde Tırnak Kesiminden Önce Neler Yapılmalıdır?

Köpeğinizi makaslara alıştırın. Bu makasların görünümü köpeğinizi ilk başlarda birkaç kez korkutabilir. Tırnaklarını kesmeden önce nasıl tepki verdiklerini görmek için, pençelerinin yakınında tutarak ya da tırnaklarına dokunarak makaslar ile tanışmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki kullanımınızda korkmasını önlemek için makasları açıp kapayarak, çıtlatma sesi çıkartmaya çalışın.

Köpeklerde Tırnak Nasıl Kesilir?

Köpeklerde tırnakları kesmek için özel tırnak makasları kullanmak doğru olacaktır. Köpekler için çeşitli boylarda üretilmiş çok farklı tırnak makasları vardır. Bunlardan uygun olan birisi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygun tırnak makasınız varsa tırnak kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda bir veteriner hekimden veya bu konuda deneyimli birisinden destek almanız daha iyi olacaktır. Özellikle koyu renk tırnaklı köpeklerde canlı dokulara hasar verme ihtimali söz konusudur. Tırnakların bir kısmında canlı doku bulunmaktadır. Tırnakları bu canlı dokunun 3-5 mm önünden, canlı dokuya temas ettirmeden kesmeniz gerekir. Köpeklerde tırnaklar belirli aralıklar ile uzar. Bu köpeğinize özellikle tırnak köklerine baskı yaparak rahatsızlık verir. Sizin bu durumda yapmanız gereken düzenli aralıklar ile tırnakları kestirmenizdir. Uygun bir tırnak makası ve deneyimli birisi ile bu işlemi düzenli olarak yaptırınız. Veteriner kliniklerinden uygun ücretler ile bu işlemi yaptırabilirsiniz.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik