Kedilerin Tırmalaması Nasıl Engellenir?

kedilerin-tirmalamasi-nasil-engellenir

Kedilerin Tırmalaması Nasıl Engellenir?

• Gün içinde kedinizin en aktif olduğu zamanları gözlemleyerek en azından iki kez onunla oynamaya çalışın. Bu oyunlar sırasında sizi doğrudan ısırabileceği ya da tırmalayabileceği hareketler yapmaktan kaçının. En sevdiği oyuncağı ile yakalamaca oynatmak gibi fazla yakınlaşmayacağınız oyunları tercih edebilirsiniz.
• Eğer siz evin içinde yürürken bir yerlere saklanıp ayak bileğinize atlamak gibi bir eğilimi varsa yanınızda ufak bir oyuncak taşıyın ve kendinizden önce davranıp oyuncağı önüne atarak dikkatini dağıtın. Böylece size yapacağı atlamayı oyuncağına yapabilir.
• İkinci bir kedi almayı düşünürseniz, kendi kedinizden daha genç ve oyun sever bir kedi tercih edin.
• Eğer imkânınız varsa kendi doğasıyla baş başa kalabileceği, böcek yakalayabileceği evin dışında bir ortam sağlamaya çalışın.
• Oyunlarında ısırma ve tırmalamanın dozu çok artarsa, oyunu bitirin ve odayı terk edin. Kedinizi alıp başka bir yere kapatmanız onu daha hırçın hale getirecektir.

Kediler çoğu zaman tırmalama ve saldırganlıklarını şirinlik içerisinde yaparlar. Bazı zamanlar ise bu saldırganlıklar ciddi bir şekilde olmaktadır. Peki Kedilerin Hırçınlığı Nasıl Giderilir? Kedilerin Öfkeli Oldukları Nasıl Anlaşılır? Tırmalama ve Isırmalar Nasıl Engellenir? Hırçınlık Durumunda Asla Yapılmaması Gerekenler Nelerdir? İşte kedilerin hırçınlık durumlarını engellemek için neler yapılabileceği hakkındaki tüm detaylar…

Kedilerin Hırçınlığı Nasıl Giderilir?

Kedilerin hırçınlık davranışlarını gidermek için öncelikle onları yalnız bırakmalısınız. Önlerine çeşitli oyuncaklar ve kendi kendine oynayabileceği karton kutu gibi şeyler vermelisiniz. Kendi kendisine hırçınlığını atacaktır.

Kedilerin Öfkeli Oldukları Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin neden agresif olduğunu anlamak için öncelikle davranış modellerini incelemeniz gerekir. Kediler biz insanlar için çoğu zaman tahmin edilemez varlıklar olarak kalacaktır, ancak aslında bizler onların vücut dilini okumak ve anlamak konusunda başarısız kalıyoruz demek daha doğru olur. Öte yandan duruma göre kedilerin agresif davranışlarını anlamlandırabilmek de mümkün.

Oyunu abarttıklarında “oyun öfkesi” ortaya çıkar.

Kendilerini tehdit altında, kapana kısılmış ya da savunmasız hissettiklerinde korku ve savunma öfkesine kapılırlar.

Bölgesel öfke genelde yalnızca başka kediler işin içine girdiği zaman söz konusu olur, ancak dışavurumu hem diğer kedilere hem de insanlara olabilir.

Erkek kediler arasındaki öfke içgüdüseldir.

Anne kedinin yavrularına karşı olan savunma içgüdüsü, tehdit olarak algıladığı durumlarda kendini saldırı ve öfke olarak ortaya çıkartır.

Tırmalama ve Isırmalar Nasıl Engellenir?

Gün içinde kedinizin en aktif olduğu zamanları gözlemleyerek en azından iki kez onunla oynamaya çalışın. Bu oyunlar sırasında sizi doğrudan ısırabileceği ya da tırmalayabileceği hareketler yapmaktan kaçının. En sevdiği oyuncağı ile yakalamaca oynatmak gibi fazla yakınlaşmayacağınız oyunları tercih edebilirsiniz.

Eğer siz evin içinde yürürken bir yerlere saklanıp ayak bileğinize atlamak gibi bir eğilimi varsa yanınızda ufak bir oyuncak taşıyın ve kendinizden önce davranıp oyuncağı önüne atarak dikkatini dağıtın. Böylece size yapacağı atlamayı oyuncağına yapabilir. 

İkinci bir kedi almayı düşünürseniz, kendi kedinizden daha genç ve oyun sever bir kedi tercih edin.

Eğer imkânınız varsa kendi doğasıyla baş başa kalabileceği, böcek yakalayabileceği evin dışında bir ortam sağlamaya çalışın.

Oyunlarında ısırma ve tırmalamanın dozu çok artarsa, oyunu bitirin ve odayı terk edin. Kedinizi alıp başka bir yere kapatmanız onu daha hırçın hale getirecektir.

Hırçınlık Durumunda Asla Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Kedinizin eliniz ve ayağınız gibi hassas noktalar ile oynamasına müsaade etmeyin. Yavruyken eğlenceli gelebilir fakat büyüdükçe can acıtıcı bir hale gelecektir.

El kuklası, eldiven gibi doğrudan elinizle kullanacağınız oyuncaklarla oynatmamaya özen gösterin. Bir süre sonra oyuncağı mı elinizi mi ısırdığını fark edemeyecek, bu nedenle canınızı yakacaktır.

Sert davranışlarına karşılık kedinizi asla ve asla hafif şekilde de olsa fiziksel olarak cezalandırmayın. Sizin ona vurmanızı ceza olarak değil kendi sert oyununa cevap olarak algılayıp, daha sert davranışlara yeltenebilir. Ya da tem tersi vurduğunuz için korkabilir, psikolojisi bozulabilir ve içine kapanık hatta daha agresif bir kedi haline gelebilir.

Kedinizden kaçmayın ya da hareketlerini ayağınızla durdurma eğiliminde olamayın. Bu onun hareketlerinin şiddetini artırarak daha saldırgan davranışlarda bulunmasına neden olabilir.


Daha Fazla İçerik