Kedilere Kaç Kez Mama Verilir?

Kedilerin günde kaç öğün yemesi gerektiğini çoğumuz bilmeyiz. Köpeklere günde kaç kez mama verilmelidir? Kedilerin su tüketimi ne kadar olmalıdır? Birlikte öğrenelim…

kedilere-kac-kez-mama-verilir
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-11 17:26:48

Kedilerin günde kaç öğün yemesi gerektiğini çoğumuz bilmeyiz. Köpeklere günde kaç kez mama verilmelidir? Kedilerin su tüketimi ne kadar olmalıdır? Birlikte öğrenelim…

Kediler Nasıl Beslenir?

Sıradan bir kedi yavrusunun 100 gramlık vücut ağırlığı için 30 ml süte ihtiyacı vardır. Eğer gözlemlerinize göre kedi yavrusunun gelişmesi yeterli değilse ve öğünlerin tam olarak ihtiyacını karşılamadığını düşünüyorsanız ek beslenme verebilirsiniz. Fazla yemek vermeye çalışırsanız kedinizin sağlığı için doğru olmaz.

1 haftalığa kadar kedi yavruları 2-3 saatte bir beslenmelidir.

2 haftalık kedi yavruları maksimum 4-6 saatte bir beslenmelidir.

3 haftalık ve daha büyük yaştaki yavrular ortalama 6-8 saatte beslenmeliler

Kediler Ne Kadar Su İçmeli? 

Kedilerin vücudunun %60-70’i sudur. Eğer kediler yeteri kadar su tüketmezse dehidrasyona sebep olabilir. Kedilerde dehidrasyon ciddi rahatsızlıklara yol açabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Kedilerin düzenli olarak yaş mama ile beslenmesi ihtiyacı olan sıvıyı alması için yardımcı olsa da kediler yine de taze ve temiz suya ihtiyaç duyar. Evinizde kedinizin su içmesini teşvik etmek amacıyla evin birçok noktasına temiz su doldurulmuş su kapları bırakmanız gerekmektedir. Kedinizin ev içerisinde zaman geçirmekten hoşlandığı noktalara su yerleştirmeniz ona yardımcı olacaktır. Kediler çeşme suyundaki klorun tadını sevmediklerinden dolayı su içmeyi reddedebilir. Kedi su kaplarını içme suyu ile değiştirmeyi denemelisiniz. Bazı kediler akan sudan içmeyi sever. Bu sebeple eğer bütçeniz içinde uygunsa evcil hayvanlar için üretilen su pınarlarından edinebilirsiniz.

Kedilere Günde Kaç Gram Mama Verilmelidir?

Kedinizin ağırlığına göre verilen mama gramı değişir.

Ağırlık 1.5-2.5kg arasında kediniz için 20-30gr/gün mama verilmelidir.

Ağırlık 2.5-4.5Kg arasında kediniz için 30-50gr/gün mama verilmelidir.

Ağırlık 4.5-6.5Kg arasında kediniz için 50-70gr/gün mama verilmelidir.

Kedileri Sadece Kuru Mama İle Beslemek Yeter Mi?

Kuru mamanın en büyük tehlike sebebi kedilerin köpekler gibi sık sık su içmemesinden geçer. Kediler yeteri kadar sıvı tüketmediklerinde idrarları konsantreleşir. Bu idrar yolları sorunlarına davet çıkarır. Kedilerin doğalarında sıvıyı besinlerini yerken tüketmeleri vardır. Eğer bir kedi fare yerse öğününün %70’i sıvı olacaktır. Eğer konserve yaş mama tüketirse bu öğününün %78’i sıvı olacaktır. Ama eğer kuru mama ile beslenirlerse öğünlerinin sadece yüzde 5-10 kadarı sıvıdır. Ve bu olması gerekenin çok altında bir miktardır. Kedinizi yaş mama ile beslemek onun daha iyi hissetmesi ve yeterince sıvı tüketmesine yardımcı olabilir.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik