Kedi Hıçkırığı Neden Olur?

kedi-hickirigi-neden-olur

Kedi Hıçkırığı Neden Olur?

• Kedi, yiyeceğini ve içeceğini çabuk tüketirse hıçkırık oluşabilir
• İnsanlarda da karşımıza çıkan stres, sinir, korku ve endişe de kedilerde hıçkırığa sebep olmaktadır.
• Üzgün durumlar ve mide rahatsızlıkları da hıçkırığa neden olmaktadır.

Kedi hıçkırığı genellikle diyaframlarındaki spazmdan dolayı kaynaklanır. Peki Kedi Hıçkırığı Nedir? Kedi Hıçkırığı Neden Olur? Kedi Hıçkırığı Nasıl Geçer? Kedilerde Hıçkırık Çeşitleri Nelerdir? Kedi Hıçkırığı Tehlikeli Midir? İşte Kedi Hıçkırığı hakkındaki tüm detaylar…

Kedi Hıçkırığı Nedir?

Prensip olarak, hıçkırıklar insanlarda olduğu gibi kedilerde de görülür. Aynı anda iki şey olur: diyafram kasılır ve glotis kapanır bu gırtlaktaki iki vokal kordon arasındaki glotisdir. Bunun nedeni diyaframdan geçen sinirlerin tahrişidir. Bu da çok çeşitli işlemlerden kaynaklanabilir.

Kedi Hıçkırığı Neden Olur?

Kedi, yiyeceğini ve içeceğini çabuk tüketirse hıçkırık oluşabilir

İnsanlarda da karşımıza çıkan stres, sinir, korku ve endişe de kedilerde hıçkırığa sebep olmaktadır.

Üzgün durumlar ve mide rahatsızlıkları da hıçkırığa neden olmaktadır.

Kedi Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Kedinizin hıçkırıkları varsa, solunum sıkıntısı belirtileri olup olmadığına dikkat edin ve hıçkırıklanma sürelerinin ne kadar sürdüğünü not edin. Çoğu zaman hıçkırıklar, başladıkları gibi aniden sona erer. Kedinizin düzenli beslenmesini veya sık sık hıçkırık tutması durumunda, doğru şekilde beslenip tımar ettiğinize emin olun - ve kedi hiç solunum sıkıntısı yaşamazsa - veterinerinizle konuşun. Ciddi olasılıkları ortadan kaldıracak ve kedinizin hıçkırıklarını tedavi etme çabalarınızı hassas bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Kedilerde Hıçkırık Çeşitleri Nelerdir?

İdiyopatik

Bu hıçkırık türü kısa sürelidir ve kedinizin sağlığı için bir tehdit oluşturmaz. Neden böyle bir hıçkırığa kapıldıkları henüz bilinmemektedir. 

Psikojenik

Kedi, yaşadığı stres nedeniyle hıçkırır ve bu hıçkırık türüne Psikojenik ismi verilmektedir. Strese sebep olabilecek nedenler ise; dikkat eksikliği, haksız yere aldıkları ceza, korku, sahipsiz bir şekilde bir alana kapalı kalmak, bölge veya yemek için savaşmak.

Fizyolojik

Fizyolojik hıçkırık türü kedilerin yemeklerini hızlıca yemeleri sonucu meydana gelmektedir. Yemeğin yanı sıra aşırı miktarda yün yutmak ve hipotermi de Fizyolojik türünü tetiklemektedir. Fizyolojik patolojide ciddi endişe duymanın tek nedeni, kedinin ağızda veya yemek borusunda sıkışmış yiyeceklerden dolayı hıçkırdığı bir durumdur. Bu durumda, hayvan öksürük, yırtılma, artan anksiyete ve bulantılı sesler ile bulantıya sahiptir. Bu durumda, kediye acilen yardım etmeli ya da evcil hayvanı veterinere götürmelisiniz.

Kedi Hıçkırığı Tehlikeli Midir?

Kedi hıçkırığı genellikle zararsız bir problemdir. Fakat bazı nadir durumlarda iş ciddiye binebilir. Kedilerde oluşan hıçkırık astım, kalp problemler, tümörler ve parazit gibi sonuçları habercisi olabilir.


Daha Fazla İçerik