Kedi Depresyonu

kedi-depresyonu

Kedi Depresyonu

Kediler depresyona girer mi?  Belirtileri Nedir? Kedi Depresyonu Nasıl Geçer? Kedi depresyonunu tespit etmek çok zordur ve birçok sebepten kaynaklanabilir ama kedi depresyonlarına karşın bilmeniz gerekenlere birlikte bakalım…

Kediler Neden Depresyona Girer?

Kedilerin depresyona girmesinin sebepleri arasında taşınma gibi mekân değişiklikleri en ön sırada yerini alır. Kedilerin rutin yaşamlarını değiştirmek genelde onları depresyona sokar. Ayrıca eve başka bir hayvanın daha gelmesi, yaşam alanını paylaşmak da depresyon sebebi olabilmektedir. Depresyon sebepleri farklılıklar gösterebilir bunlar; Sahibinin vefat etmesi, kedinin başka birine sahiplendirilmek üzere verilmesi, evdeyken sokağa bırakılması ya da sahibini uzun süre görmemesi ortak depresyon nedenleri arasında yer almaktadır. Kedilerin beslenme alışkanlarını değiştirmek veya bir hastalığa yakalanıp onu size anlatmaması, sorunun çözülmemesi de hastalıkla beraber depresyona sokabilmektedir.  Bu bahsettiğimiz duyguların hepsi, aslında karşılıklıdır da. Yani siz kedinizin iyi olması için onun gözünün içine bakarken, o da sizin iyi olmanızı ister. Öyle ki siz depresyona girerseniz; kalkar o da sizinle birlikte depresyona girer. Kediler sahiplerinin tüm ruh durumlarını hissetmektedir. 

Kedi Depresyonu Belirtileri Nedir?

Kediniz bu belirtileri gösteriyorsa depresyonda olabilir:

Yemiyorsa veya çok fazla yiyorsa

Sürekli bir yorganın altına saklanma ihtiyacı duyuyorsa

Saklanıyorsa ve ilgiden kaçıyorsa

Agresif tavırlarda bulunuyorsa

Çok fazla sesleniyorsa

Kedinizin bu belirtileri göstermesi onun depresyonda olduğunun kesin kanıtı değildir. Hastalığına dair işaretlerde bulunmak istiyor olabilir. Bu yüzden kedinizin farklı hareketlerde bulunuyorsa veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekebilir. 

Kedi Depresyonu Nasıl Geçer?

Kedilerin depresyondan kurtulması için yapılması gereken ilk şey veterinere danışmaktır. En doğru tanıyı ve tedavi yöntemine veterineriniz söyleyecektir.   Kediler depresyona girdiğinde muhakkak daha fazla sevgi ve şefkat göstermelisiniz. Onu rahatsız ettiğini düşündüğünüz koşulları bir an önce değiştirmelisiniz.  Tüm bu bilgiler dâhilinde aslında kedilerin de tıpkı insanlar gibi depresyona girdiği ve depresyondan çıkmak için de insanların ihtiyaç duyduğu şeylere benzediği görülmektedir. Dolayısıyla kedilerinizi evde yalnız bırakmamaya çalışın, onlara verebildiğiniz kadar sevginizi verin ve ilginizi eksik etmeyin. Kedinizle oyunlar oynayın.


Daha Fazla İçerik