Evde Ördek Bakımı

evde-ordek-bakimi

Evde Ördek Bakımı

Ördekler her canlı gibi yavruyken hepimizin gözüne tatlı görünen canlılardır. Fakat doğal ortamlarında bakılmazlar ise hayat bakıcıları için çekilmez bir hal alır. Peki Evde Ördek Bakımı Nasıl Yapılır? Ördeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? Evde Yaşayan Ördeğin Yaşayacağı Yer Nasıl Olmalıdır? Evde Ördek Bakımında Temizliği Nasıl Yapılır? Evde Bakılan Ördeklerin Yaşayacağı Yerin Isısı Nasıl Olmalıdır? Evde Ördek Bakımında Sağlık Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler. İşte Evde Ördek Bakımı hakkındaki tüm detaylar… 

Evde Ördek Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer evde ördek beslemeye kalkıştıysanız sizi bekleyen birçok sorumluluk vardır. Ördeğinizin bakımını bir bebek bakımı gibi düşünebilirsiniz. Yemeğinden, suyundan, barınmasından ve sağlığından siz sorumlusunuz. Aldığınız sorumluluklar sonrasında oluşan yorgunluğu ise ördeğinizin bir şirin bakışı yok edecektir.

Ördeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yavru ördekler gelişimin ikinci haftasında damak tatları değişmeye başlar ve sizden ek besin isterler. İlk olarak iyice haşlanmış bir yumurta onlar için iyi bir vitamin kaynağı olur. Marul ve salatalığı ise üçüncü haftadan sonra minik minik doğrayarak verebilirsiniz.

Yavru ördek için en iyi besin ördek yemidir ama ördek yeminiz yoksa pilavlara katılan arpa şehriyeyi iyice küçültülüp içine biraz mısır unu, varsa tahıllı mısır gevreği, bulgur ve yeşillik ile karıştırılıp ıslatılırsa minikler için ördek yemi yerine de geçer. Bu yemeklerin yanı sıra karpuz, kavun, marul, maydanoz, domates, ıspanak, haşlanmış nohut, haşlanmış kuru fasulye, haşlanmış patates, haşlanmış pancar, haşlanmış havuç, bezelye, ıslatılmış buğday, ıslatılmış bulgur, karpuz çekirdeği, kavunun çekirdekli ballı kısım, ekmek, mısır, yulaf ve arpa da verebilirsiniz. Tabi ki bu yemeklerin içinde kesinlikle ama kesinlikle yağ ve tuz olmayacak. Yemeklerin yanında bir kap su da olmalı çünkü ördekler yemeklerini yerken su içme ihtiyacı duyarlar.

Evde Yaşayan Ördeğin Yaşayacağı Yer Nasıl Olmalıdır?

Eğer ördeğinizi terasa, balkona, ya da her hangi açık bir alana salmayı düşünüyorsanız bu fikrinizden hemen vazgeçin. Çünkü ne kadar şehir gibi bir ortam olursa olsun kedi vardır. Ve kediler bu miniklerinizi yemeye çok meraklılar. Eğer bu yavruları kedinin ulaşamayacağı bir yere koysanız da, üstü açık olduğu sürece tehlikededir, çünkü kedilerden daha kurnaz bir canlı olan kargalar da tehlike yaratmaktadır. Kargalar da ördeklerin can düşmanlarıdır. Yani yavruların hayatta kalmasını istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri açık alanda bakmamak gerekir.

Evde Ördek Bakımında Temizliği Nasıl Yapılır?

Ördekler temizliğini aslında kendileri yaparlar. Kuyruklarının hemen üstünde bulunan bezeden yağ ve toz alarak onları hiç üşenmeden her bir tüyüne sürerler. Ama bu yetmez, onların yüzebileceği bir su da lazım ve bu su büyük bir leğende ona tahsis ettiğiniz bir su ise düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu konuyu küçümsemeyin. Ördeklerin gerçekten yüzmeye ihtiyaçlarına vardır. Ördeğiniz daha yavru iken sizin onu sık sık yıkamanız gerekir. Yıkadıktan sonra temiz bir örtü ile kurulayın, iyice kuruyana kadar sıcak bir ortamda kalması gerekir, yoksa hasta olur.

Evde Bakılan Ördeklerin Yaşayacağı Yerin Isısı Nasıl Olmalıdır?

Çoğu kanatlıların ter bezi olmadığı için susuz kalamıyorlar. Sıcak bir yerde de bu yüzden ölüyorlar. Soğuk bir yerde ise hayatlarını devam ettiremiyorlar. Bir haftalık yavrular 33-28 C°arası, iki haftalıklar 26-18 C°, üçü haftalıklar ve daha büyükler 18-16 C° arası sıcaklıkta yaşamalı. İkincisi de ilk on gün 34 C° olmalı. Bundan sonraki her hafta azar azar düşürülerek altıncı hafta 20 C° getirilmeli.

Evde Ördek Bakımında Sağlık Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ishal ya da soğuk algınlığı bile tedavi edilmez ise ölüme neden olabilir. Tabi bu durumda en mantıklısı hastalık gelmeden önce önlemler almaktır. Yaşadığı yerin temiz tutulması, en önemli unsurdur. Sadece yaşadığı yer ile sınırlı kalmayın, yemi, içeceği su, yüzeceği su temiz olmalıdır. En iyi ve etkili tedavi ise aşıdır. 


Daha Fazla İçerik