Evde Civciv Bakımı Nasıl Olur?

Civcivler oldukça küçük ve tatlı hayvanlarındır. Çoğumuz evde civciv bakmışızdır ama tam bilmediğimiz için çok çabuk ölmektedirler. Aslında civcivleri evde bakmak oldukça kolaydır. Evde civciv bakımının püf noktaları nelerdir birlikte görelim…

evde-civciv-bakimi-nasil-olur
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-11 17:15:16

Civcivler oldukça küçük ve tatlı hayvanlarındır. Çoğumuz evde civciv bakmışızdır ama tam bilmediğimiz için çok çabuk ölmektedirler. Aslında civcivleri evde bakmak oldukça kolaydır. Evde civciv bakımının püf noktaları nelerdir birlikte görelim…

Civciv Yemi Nasıl Olmalı?

Evde beslediğiniz civcivin yemine muhakkak dikkat etmeniz gerekir. Civciv yemi muhakkak toz halinde olmalıdır. İri taneler şeklinde olan yemler ve buğday gibi tahılları civcivinize kesinlikle vermemeniz gerekir. Aynı zamanda civciv yemlerini uygun boyutlarda yem kaplarına koyarsanız bayatlamasını engeller daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız.

Civciv Suyu Nasıl Olmalı?

Evde civciv bakımında suyun önemi oldukça büyüktür. Civcivler bir gün boyunca yemsiz yaşayabilirler ancak susuz birkaç saat bile yaşayamazlar. Çünkü civcivler su içerek vücut ısılarını dengede tutarlar. Bu durum sonucunda büyüme ve sağlıklı gelişmeleri sağlanır. Evde civciv yetiştirirken civcivin bulunduğu ortamda muhakkak ılık su bulundurulmalıdır. Civcivler aynı zamanda yetiştirilme amacına göre gruplara ayrılmaktadır. Evde civciv besliyorsanız ve yetiştirme amacınız farklıysa civcivinizi ona göre beslemelisiniz.

Civcivler Nasıl Bir Ortamda Yetişir? 

Civcivlerinizi kafes ortamında yetiştirmek yerine etrafını delmiş olduğunuz kolilerde beslemenizde fayda var. Aksi takdirde yemler etrafa saçılır ve evinizde ağır bir kokunun oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda civcivlerinize yuva yaptığınız kolinin içerisine muhakkak bir adet ampul yerleştirmelisiniz. Civcivleriniz çok küçük olduğu için üşürler ampulde onların ısınmasını sağlayacaktır.

Civciv Ölümlerinin Sebebi Nedir?

Civcivleri aldıktan sonra ise hiç el sürmeyeceksiniz. Dokunmaya mecbur kalırsanız önce ellerinizi sıcak su ve sabun ile yıkanmalısınız ve tertemiz ellerinizin sıcaklığı gitmeden dokunmalısınız. Ele aldığınızda hiç sıkmamalı, yüzünüze sürmemeli ve öpmemelisiniz. Yoksa sizden bin bir çeşit bakteriler civcivlere geçer ve civcivleriniz hasta olup ölür.

Civcivlerde Uyku Önemli Mi?

Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz. Civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurken birbirlerini ısıtırlar.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik